Okyanuslar Ötesi Milyon Dolarlık Uyuşmazlık!

SEYHAN AVŞAR

Tedarikçilerinin Türkiye’nin dev çimento üreticisi Limak olduğunu belirten suçlamaların hedefindeki şirketin iddiasına göre ise ürünler hazırlandı ancak Haiti’li firma teslim almadı.

‘Limak bize icra yaptı’
Mutlu Alper bu kez söz konusu çimentoların Limak Çimento tarafından üretildiğini, hazır olduğunu ancak fiyatın yükseldiğini aktardı. Haiti’li firma buna da ‘tamam’ diyeceği sırada bu kez Alper, çimentoların Limak’ın fabrikasından henüz çıkarılmadığı için Limak’ın kendisine icra takibi başlattığını ve 300 bin dolar ödeme daha yapılması gerektiğini aktardı.

Limak: İlişkimiz yok
26 milyonluk bir ödeme yapan ve karşılığında 1 kilo dahi çimento alamadığını iddiaya eden Haiti’li firma konuyu yargıya taşıdı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan firma Asliye Ticaret Mahkemesi’nde de dava açtı. İhtiyati tedbir istenen dava dilekçesinde Haiti’li firma ödedikleri tutarların bankalarca dolara uygulanan en yüksek mevduat faiziyle birlikte tahsil edilmesi talep edildi. Dava çerçevesinde ismi geçen Limak Çimento Sanayi Ticaret A.Ş. ise ihbar yapıldı. Limak vekilleri ise dosyaya sundukları dilekçe de söz konusu davayla ilişkilerinin olmadığını aktardılar.

Usulen reddedildi
Dosyayı inceleyen İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi taraflar arası uyuşmazlıkta uluslararası tahkim mahkemesinin yetkili olduğunu belirterek Haiti’li firmanın davasını usulen reddetti.

‘Ürünü almadılar’
halktv.com.tr’nin ulaştığı Bahri Kazan ise Haiti’li firmanın suçlamarı reddetti. Kazan, “Ürünler üretildi. Gemilerini ayarlayıp gelip almadılar. Bizim tedarikçimiz Limak. Ürünü almamalarına rağmen yeni sipariş verdiler. Onu da almadılar. Bunlar ürünü almayınca Limak bize yaptırım uyguladı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx