Meta Threads kullanıcılarını ciddiye almaya başladı

Artık Threads kullanıcıları, içerikleriyle ilgili yaşadıkları sorunlarda Meta’nın Denetim Kurulu’na başvurabilecek. Bu gelişme, kullanıcıların seslerinin daha güçlü bir şekilde duyulmasını sağlayacak bir mekanizma sunuyor. Denetim Kurulu’nun, kullanıcı itirazlarını objektif bir şekilde değerlendirerek, içerik yönetimi konusunda bağımsız kararlar vermesi bekleniyor. Bu hamle, dijital ortamda ifade özgürlüğü ve kullanıcı haklarının korunması adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Threads platformu üzerinde yaşanan her türlü içerikle ilgili anlaşmazlık, artık bu yeni düzenlemeyle daha adil bir çözüm sürecine tabi tutulacak.

Meta’nın Denetim Kurulu, yetki alanını Threads uygulamasını da kapsayacak şekilde genişlettiğini duyurdu. Artık Threads kullanıcıları, Meta’nın içerik moderasyonu kararlarına itiraz edebilecek ve bu bağımsız grup, Meta’nın en yeni uygulaması için politikalara etki edebilecek.

Denetim Kurulu için dikkate değer bir genişleme olan bu hamle, şimdiye kadar yalnızca Facebook ve Instagram gönderileriyle ilgili içerik moderasyonu sorunlarına müdahale etmişti. Kurulun eş başkanı Helle Thorning-Schmidt bir açıklamasında, “Threads gibi yeni bir uygulama için erken dönemde bağımsız bir hesap verebilirlik sağlamanın hayati önem taşıdığını” belirtti.

Meta Threads kullanıcılarını ciddiye almaya başladı

Denetim Kurulu’na göre, Threads’taki kullanıcı itirazları, Instagram ve Facebook’ta olduğu gibi işleyecek. Kullanıcılar, Meta’nın dahili sürecini “tükettikten” sonra, Denetim Kurulu’ndan bir inceleme talep edebilecekler. Kurul kurulduğunda belirlenen kurallar altında, Meta’nın kurulun belirli gönderilerle ilgili kararlarını uygulaması gerekiyor ancak politika önerilerine uyma zorunluluğu yok.

Threads’ın içerik moderasyonunu kurulun yetki alanına eklemek, geçen yaz başlatılan ve Twitter benzeri bu uygulamanın büyüyen etkisini vurguluyor. Threads zaten 130 milyon kullanıcıya ulaştı ve Mark Zuckerberg, bir gün bir milyar kullanıcıya ulaşabileceğini iddia etti.

Resmi olarak, Threads’ın Instagram ile aynı kuralları var. Ancak Meta, içerik önerme politikaları konusunda kullanıcılardan bazı itirazlarla karşılaştı. Threads şu anda COVID-19 ve diğer “potansiyel olarak hassas” konularla ilgili arama terimlerini engelliyor. Şirket, geçen hafta, kullanıcılar tercih etmediği sürece fazla politik içerik paylaşan hesapları önermeyeceğini söylediğinde de bazı kaşları kaldırdı.

Kurul bu seçimler hakkında bir yargıda bulunup bulunmamasından bağımsız olarak, Threads kullanıcılarının kurulun önerileri sonucu herhangi bir değişiklik görmesi muhtemelen biraz zaman alacak. Denetim Kurulu, kullanıcı itirazlarının sadece çok küçük bir kısmını kabul ediyor ve grubun bir karar vermesi birkaç hafta veya ay alabiliyor, Meta’nın rehberlik sonucunda kurallarını değiştirmesi ise daha da fazla zaman alabiliyor. (Kurul bazı durumlarda süreci hızlandırabilir.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx