CHP’li Köksal’dan şiddet gören kadınlara “meşru müdafaa hakkı” tanınmasına yönelik kanun teklifi

CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal, sistematik şiddete maruz kalan kadınların, şiddeti uygulayanlara karşı işledikleri suçların, meşru müdafaa hükmü kapsamında değerlendirilmesini içeren kanun teklifini, TBMM Başkanlığına sunduğunu bildirdi.

Köksal, yaptığı yazılı açıklamada, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü öncesinde Meclis’e anlamlı bir kanun teklifi sunduklarını belirtti.

“Örselenmiş kadın sendromu” tanımının, Türk Ceza Kanunu’na (TCK) eklenerek, sistematik şiddete maruz kalan kadınların, şiddeti uygulayanlara karşı işledikleri suçlarla ilgili ceza almamasına ilişkin kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduğunu aktaran Köksal, teklifle, söz konusu tanımın TCK’ya girmesi durumunda şiddet gören kadınların meşru müdafaadan yararlanacağına dikkat çekti.

CHP’li Köksal, kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla gerekli düzenlemelerin yapılmasının, ivedilik gerektiren bir konu olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un uygulanmaması gibi durumların yanı sıra cezaların caydırıcılığının yeterli olmaması, şiddet artışını da tetiklemektedir. Şiddet olaylarındaki artışla, fiziksel ve psikolojik şiddet esnasında kendini korumaya çalışan kadınların şiddetten kaçma veya kurtulma çabaları da suç unsuru olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda sürekli sistematik olarak şiddete maruz kalan kadınların bu şiddeti uygulayanlara karşı işledikleri suçlar meşru müdafaa hükmü kapsamında değerlendirilmelidir.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx