Bloomberg Analisti Yön Tayini İçin Bir Bitcoin Korelasyonu Açıklıyor!

Bitcoin (BTC), fiyatı hala göreceli bir kayıpla işlem görüyor. Bu yüzden, bugün piyasa yapıcılarını etkilemiyor. Bununla birlikte, Bloomberg’ün popüler kıdemli analisti Mike McGlone’un gözlemine göre kripto para tek başına hareket etmiyor gibi görünüyor.

Bloomberg analisti: Bitcoin ve Nikkei 225 güçlü bir korelasyona sahip!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, dar bir alana sıkışmış durumda. Mike McGlone’a göre Bitcoin, popüler Japon piyasa endekslerinden biri olan Nikkei 225 ile güçlü bir korelasyon sürdürüyor. Analist, endeksin Bitcoin’in performansının profilini çıkarmak için uygun bir rehber olarak hizmet edebileceğini söylüyor. Ayrıca, bunun tersinin de geçerli olduğunu belirtiyor. Sosyal medya platformu X’te yaptığı paylaşıma göre, hem Bitcoin hem de Nikkei 225 bir süredir yönlü bir ilişki sürdürüyor.

Analist bu ilişkinin dezavantajını da belirtiyor. Buna göre kripto fiyatındaki son düşüşün uzun vadede Nikkei 225 için bir bulaşmaya işaret edebilir. Boğalar, yaklaşık 33 yıl sonra yeni bir zirveyi yeniden test eden endeks gibi ilgili bir başarıyı elde etmek için kriptonun etrafında toplanmayı seçebilir. Bu yüzden şu andaki ilişkinin Bitcoin fiyatının lehine olmaması mümkün.

Lider kripto paranın destekçileri kış uykusunda mı?

BTC’nin bu iddialı büyüme yolunu çizmesi mümkün. Bununla birlikte, bu başarının uzun süre devam etmesi için çok güçlü bazı tetikleyicilere ihtiyacı var. Bu tetikleyicilerden biri de kurumsal yatırımcılardan gelebilecek potansiyel bir birikim olarak somutlaşıyor.

Piyasa uzmanlarına göre, ABD’de bir spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) ürününün potansiyel onayının, fiyattaki bu koşuyu tetiklemek için yeterli olması mümkün. Ancak aşılması gereken önemli bir engel var: Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC). Bu yüzden, Bitcoin’in her iki yönde de hareketi için bazı argümanların olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bitcoin fiyatı dibe vurmuş olabilir ya da olmayabilir!

SOPR, Blockchain’de hareket ettirilen coinlerin karlılığını ölçmek için kullanılan önemli bir metriktir. Bir varlığın SOPR değerinin birden büyük olması, coinlerin ortalama olarak kârla hareket ettirildiği anlamına gelir. Tersine, 1’in altındaki bir SOPR değeri, taşınan coinlerin ortalama olarak zararla taşındığını gösterir. Analist Tarekonchain, metriğin tarihsel emsallerinden bir ipucu alarak Bitcoin için şunları kaydediyor:

Piyasa dipleri, SOPR kritik eşik olan 0,97’nin altına düştüğünde ortaya çıkma eğilimindedir. Bu, ayı piyasaları veya büyük düzeltmeler sırasında yatırımcıların genellikle Bitcoin varlıklarını zararına satarak teslim oldukları ve bunun da SOPR’nin bu eşiğin altına düşmesine neden olduğu anlamına geliyor.

Analiste göre, BTC’nin SOPR’si Ocak 2019 ve Nisan 2020’de bu kritik eşiğin altına düştüğünde, bunu Bitcoin fiyatında bir toparlanma izledi. Tarekonchain, “Geçtiğimiz Kasım 2022 itibariyle, SOPR metriği kısa bir süre 0,97 eşiğine dokundu. Bu da yatırımcı duyarlılığının kritik bir seviyeye yaklaştığını gösterdi,” diye ekliyor.

Kaynak: CryptoQuant

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx