Başkan Erdoğan’dan dünyaya İsrail mesajı: Açık ve net konuşmayı severim…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Başkan Erdoğan açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“İSRAİL YALANI ÇOK İYİ KULLANIR”

“Sayın Şansölye, kıymetli heyet üyeleri, saygıdeğer basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla, saygımla selamlıyorum. Şahsıma ve heyetime gösterilen misafirperverlik için başta Steinmeier ve Scholz olmak üzere tüm Alman dostlarıma teşekkür ediyorum. Bu görüşmeye büyük önem veriyorum.

Bu işin tabi ticari ilişkiler, siyasi ilişkiler, askeri ilişkiler boyutları olacak. Özellikle Rusya-Ukrayna ve Körfez’deki İsrail-Filistin arasındaki gelişmeler boyutu olacak. Açık ve net konuşmayı severim, burada da açık ve net konuşacağım. Çünkü 7 Ekim tarihi bir başlangıç olarak anlatılıyor, 7 Ekim’den sonraki süreç hiç konuşulmuyor. Şu an itibariyle malum 13 bin Filistinli çocuk, kadın, yaşlı ne yazık ki öldürülmüştür. Bunun yanında artık neredeyse Gazze diye bir yer kalmadı. Her taraf yerle yeksan oldu. Şu anda yatıyorlar, kalkıyorlar, Hamas, Hamas, Hamas… Hamas’ın silah varlığı ile gücü ile acaba İsrail’in silah varlığı ve gücü mukayese edilebilir mi? Şu anda İsrail’in Nükleer silahı var mı? Var. Bunu İsrail’e sorarsanız var demez. Çünkü onlar yalanı çok iyi kullanırlar.”

‘İSRAİL’E BORÇLU OLANLAR RAHAT KONUŞAMIYORLAR’

“Bakın ben rahat konuşuyorum. Çünkü bizim İsrail’e borcumuz yok. Borçlu olsak bu kadar rahat konuşamayız. Ama borçlu olanlar rahat konuşamıyorlar. Biz holocoast cenderesinden geçmedik. Çünkü insana saygımız bizim başkadır. Ben ilk defa antisemitizm konusunda ilk kez tavır koyan liderim. Bundan dolayı da kimseye borcumuz yok. Şimdi bizim bu seyahatimizde bunları tabi konuşacağız ama bütün bunların yanında konuşmamız gereken önemli bir meselede bunu nasıl çözeceğimiz. İnsani ateşkese acaba Türkiye ile Almanya ne kadar katkıda bulunabilir. Bu adımları beraber nasıl atabiliriz. Burası önemli. Bir hafta sonra sayın Steinmeier İsrail’e gidiyor. Kendisinden ricada bulundum. Siz bir taraftan tutun biz de diğer taraftan tutalım ve bu ateşkesi birlikte sağlayalım. Bu adımı atar ve böyle bir insani ateşkesi Almanya-Türkiye birlikte sağlayabilirsek bu ateş çemberinden bölgeyi kurtarma imkanı yakalayabiliriz.”

‘İSRAİL’İN ELİNDEKİ REHİNE SAYISIYLA HAMAS’IN ELİNDEKİ BİR Mİ?”

“Rehinelerin takası deniliyor. Rehine dediğiniz zaman İsrail’deki rehinelerin sayısı nedir, öbür tarafta Hamas’ın elindeki rehine sayısı nedir. Buna baktığımız zaman kat ve kat İsrail’in elinde rehine var. Bunu da görmemiz lazım. Biz bütün bunlara varız. Biz nasıl Karadeniz’den Tahıl Koridoru’nda bir çalışma ortaya koyduysak biz Avrupa, Afrika böyle bir ayrım yapmadık. Çok açık ve net söylüyorum Karadeniz Tahıl Koridoru’ndan gelen tahılın yüzde 40’ı Avrupa’ya gitti. Yüzde 14’ü Afrika’ya, yüzde 14’ü de bize geldi.”

‘1967 SINIRLARI İÇİNDE İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM KAÇINILMAZDIR’

“Türkiye olarak olayların başından beri sivilleri hedef alan saldırıları hiçbir şekilde tasvip etmediğimizi dile getirdik. Hepimizin önceliği ateşkesin sağlanması ve insani yardımların akışının engelsiz olarak sağlanması. Şu ana kadar 10 uçak dolusu insani yardımı biz Mısır’a gönderdik ve en son gemiyle 666 ton gıda, sahra hastanesi gibi oraya gönderdiklerimiz oldu. Ama bütün dert akan kanın durmasında. Şimdi en son 27 kanserli hasta ve refakatçileri olmak üzere Türkiye’ye aldık. Kendilerini dünde hastanede ziyaret ettim. Temennimiz daha fazla hastayı da yaralı veya kanserli onları da ülkemize almak ve tedavilerini yapmak. Fakat yaşananlar 1967 sınırları temelinde iki devletli çözümün kaçınılmaz olduğunu bir kere daha göstermiştir. Türkiye olarak amacımız İsrail ve Filistinlilerin yan yana yaşadığı huzurun ve barışın hakim olduğu bir iklimi oluşturmaktır.”

‘BEN MÜSLÜMAN OLARAK RAHATSIZ OLUYORUM, SİZ HIRİSTİYAN OLARAK RAHATSIZ OLMUYOR MUSUNUZ?’

İsrail’e faşist bir ülke dediniz. Bununla ilgili gerekçeleriniz nedir? Hamas terör örgütünü nasıl barış örgütü olarak görüyorsunuz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öncelikle NATO’nun önde gelen ülkelerinden bir tanesi ilk beşin içerisinde yer alan bir ülkeyiz Türkiye olarak. Türkiye, NATO’da sıradan bir ülke değil. Şu anda NATO’nun içerisinde düşüncesi, kanaati kimin ne olursa olsun. Rusya-Ukrayna arasında herkes kimin yanında yer alıyor, Ukrayna’nın. Türkiye olarak biz Ukrayna ile de görüşüyoruz Rusya’yla da. Ama 33 bin ton tahıl koridorundan bütün o tahılı Avrupa’ya, Afrika’ya götüren biz olduk. Şu anda diyorsunuz ki yüzlerce, bakın ben size yüzlerce demiyorum binlerce Filistinliyi şu anda İsrail öldürdü mü? Öldürdü. Hastaneleri yok etti mi? Etti. İbadethaneleri, Camii, Kilise vuruyor mu? Vuruyor. Ben bir Müslüman olarak bundan rahatsız oluyorum. Peki sen bir Hıristiyan olarak bundan rahatsız oluyor musun, buna tavır koyuyor musunuz? Buna da tavır koyun. Bakın Almanya, İsrail’e şu kadar maddi destek verdiğinden bahsediyor. Eurofighter konusunda da Almanya verir veya vermez. Dünyada savaş uçakları üreten bir tek Almanya mı? Şu anda İnsansız Savaş Uçakları konusunda Türkiye önemli bir noktaya gelmiştir. Bir basın mensubu olarak bize böyle sorular sormayın. Sorular insani olsun. Bizde cevaplarını ona göre verelim.” 

Almanya Başbakanı Scholz’un konuşmaları şu şekilde:

“Türkiye’nin Avrupa Birliği konusunda nasıl bir ilerleme kaydedebileceğimizi konuşacağız. Geçtiğimiz yıllarda potansiyelimizin gerisinde kaldık. Genel olarak göç ve düzensiz göç önemli bir konu. Düzensiz göçü sınırlandırmak istiyoruz. Türkiye ve AB 2016 yılında önemli bir anlaşmaya vardılar. Bu anlaşmanın sürdürülmesi için katkıda bulunuyoruz. Söz konusu olan geri dönüşlerle ilgili de konuşmamız gerekiyor. Almanya’nın vatandaşları ve Türkiye halkı birçok yönlü ilişkilere sahiptir. Gaziantep bölgesinde yaşanan deprem Şubat ayında her iki ülke halkının ne kadar yakın ilişkiler altında olduğunu bir kez daha gösterdi. Almanya sahra hastanesi kurdu. Yeniden yapılanma için finansman sunduk. Ekonomik iş birliği açısından da birçok potansiyel var. Karşılıklı ticaretimizi geliştirmemiz gerekiyor.”

‘İSRAİL’İN KENDİSİNİ SAVUNMA HAKKI VARDIR’

“İsrail’in kendisini savunma hakkı vardır. Hamas tarafından yapılan hunharca bir terör saldırısıydı. Tabii ki sivil mağdurların sayısını azaltmamız ve katkıda bulunmamız gerekiyor.” 

BAŞKAN ERDOĞAN MEVKİDAŞIYLA DA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanlığı Bellevue Sarayı’na gelişinde Steinmeier tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Steinmeier, tokalaşarak basın mensuplarına poz verdi.

Erdoğan ziyaret anısına hazırlanan şeref defterini imzaladı.

Daha sonra baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve Steinmeier, heyetler arası görüşmeye de başkanlık etti.

GÖRÜŞMENİN ARDINDAN AÇIKLAMA YAPILDI

Yapılan açıklamada, iki ülke arasında ikili ilişkiler ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, İsrail-Filistin meselesinde tek çözümün iki devletli yapı olduğu konusunda görüş birliğine vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Alman Cumhurbaşkanı Steinmeier, Filistin’de ateşkesin sağlanması ve insani yardımların bölgeye ulaştırılması için birlikte çalışma konusunda mutabık kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx