Altın ve dolar yükselişte! Gözler ABD enflasyonunda

Yarın açıklanacak ve altın ile doların gidişatını etkileyecek mahiyette ABD enflasyonu verisi öncesinde altın fiyatları dipten yükseliyor. Gram altın yüzde 0,55 yükselişte.

9 Ağustos sabahında ons altın 1930 dolara alıcı bulurken, gram altın 1677 liradan el değiştiriyor.

Güncel altın satış fiyatları:

Çeyrek altın 2837 lira

Yarım altın 5.676 lira

Cumhuriyet altını 11.301 lira

Gremse altın 28.186 liradan satılıyor.

DOLAR 27 TL’NİN ÜSTÜNDE!

Dolar bir süredir aşamadığı ve kalıcı olmadığı 27 TL’nin üstünde kalıcılığını koruyarak bugüne de 27,02 TL’den başladı. Euro ise 29,6702 TL’den başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in her mesajında vurguladığı “cari açığı azaltıcı” politikalar konusunda adımlar atılmaya devam ediyor.  Altın, pırlantalı altın ve kıymetli metallerden oluşan 6 kalemlik mücevher ithalatına yüzde 20 ek yükümlülük geldi. Türkiye 2023 yılında 37 milyar 696 milyon dolar cari açık verdi. Bunun 16,5 milyar doları altın ithalatından kaynaklanıyor. Haziran dönemi cari açık rakamları cuma günü açıklanacak.

Piyasalar, Fed’in politikalarına yön verecek mahiyette veri olan ABD enflasyonunu bekliyor. Veri yarın saat 15:30’da açıklanacak.

“Ekonomi ve İstişare toplantısı”nda konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Eylül ayında açıklanacak Orta Vadeli Program’ın önemli bir işlev göreceğini söyledi. Yılmaz “Bir taraftan ithal ürünleri yurt içinde üreterek, ama diğer taraftan da daha fazla ihracat yaparak, sadece mal ihracatı değil daha fazla hizmet ihracatı yaparak, döviz kazandırıcı faaliyetlerin geliştirilmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

Yılmaz, eylül ayında kamuoyuyla paylaşılacak Orta Vadeli Programın (OVP), ekonomideki öngörülebilirliğin artırılması yönünde önemli bir işlev göreceğini belirterek, “Enflasyonla ilgili olarak girdi maliyetlerini düşürücü, aracı maliyetlerini azaltıcı, arzı arttırıcı politikaların yine önemi üzerinde duruldu.” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx