Altın Fiyatı Düşüşünü Sürdürüyor: Bu Seviyeler Radara Girdi!

Altın fiyatı 1.850 doların altında, 10 Mart’tan bu yana en düşük seviyesinde işlem görüyor. Böylece, bu yılın son çeyreğine olumsuz bir notla başlıyor. Dolar yeni yükselişin desteğiyle, başlıca rakipleri karşısında 106,00 seviyesinin üzerinde bir önceki toparlanmayı pekiştiriyor.

Baskının artmasıyla altın fiyatı düşüşünü sürdürüyor

Altın fiyatı, ABD’nin hükümetin kapanmasını önlemesine rağmen ABD Doları’nın temkinli bir hava içinde yeni talep bulmaya çalışmasıyla Pazartesi günü kayıp serisini altıncı güne taşıyor. ABD Kongresi Cumartesi günü geç saatlerde, federal hükümetin son on yıldaki dördüncü kısmi kapanmasını önledi. Bu amaçla milletvekilleri Demokratların ezici desteğiyle geçici bir finansman tasarısını kabul etmek için oy kullandı.

Bu arada, Çin’in ticari PMI’ları hafta sonu karışık geldi. Bu da Çin altın haftası tatilinin neden olduğu hafif ticaret ortamında yatırımcıların duyarlılığını azalttı. Caixin/S&P Global imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Eylül ayında bir önceki ayki 51.0 seviyesinden 50.6’ya geriledi. Böylece, 51.2 olan tahminleri ıskaladı. Hizmet endeksi de Ağustos ayındaki 51,8 seviyesinden Eylül ayında 50,2’ye geriledi. Bu veri de Aralık ayından bu yana en düşük değerini aldı. Bu veriler altın fiyatı için kısmi öneme sahip. Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun (NBS) Cumartesi günü açıkladığı resmi verilere göre, İmalat PMI ve İmalat Dışı PMI Eylül ayında sırasıyla 50,2 ve 51,7 ile beklentileri aştı.

Altın, kritik ABD verilerine ve Powell’ın konuşmasına odaklandı

Ayrıca, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ısrarlı şahin söylemi ve dirençli ABD ekonomisi, ABD Doları ve ABD Hazine tahvil getirileri üzerindeki canlı havayı korumaya devam etti. U da getirisi olmayan altın fiyatını yedi ayın dip seviyelerinde bıraktı. Şimdi dikkatler, Salı günü açıklanacak olan ve enflasyon düşerken ülkenin işgücü piyasası hakkında yeni bilgiler sunacak olan JOLTs İşgücü Açıkları ile başlayacak olan ABD’den gelecek kritik istihdam verilerine çevrildi. Fed enflasyon ölçütü olarak en çok en çok Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları’nı (PCE) tercih ediyor. Bu Fiyat Endeksi Ağustos ayında yumuşayarak aylık %0,1 ve yıllık %3,9 olarak gerçekleşti.

Bu arada, ABD ISM İmalat PMI ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın günün ilerleyen saatlerinde yapacağı konuşma, ABD Doları değerlemelerini ve altın fiyat hareketini önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahip. Çünkü, bu veriler ekonomi ve faiz oranları görünümü hakkında yeni ipuçları sağlayacak.

Altın fiyatı teknik analizi: Aşağı yönlü momentum devam ediyor

Piyasa analisti Dhwani Mehta, altının teknik görünümünü şu şekilde değerlendiriyor. Altın, geçen hafta simetrik bir üçgen kırılması ve bir ‘Death-Cross’u teyit etti. Daha sonra, altın fiyatında aşağı yönlü momentum bozulmadan kalmaya devam ediyor. Ancak 14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi aşırı satım bölgesinin derinliklerinde. Bu yüzden, altın satıcılarının altın fiyatındaki bir sonraki düşüşe karşı temkinli davranmasına neden oluyor.

Altın fiyatı günlük grafik

Altın satıcıları kaslarını esnetmeyi başarırsa, 10 Mart’ın dip seviyesi olan 1.828 dolarda bir destek var. Ancak sarı metalin, bunun altında 1.810 dolarlık statik desteği test etmesini göz ardı etmemek gerekiyor. Yedi ayın en düşük seviyelerinden altın fiyatındaki herhangi bir düzeltme, 1.850 dolar seviyesinde küçük bir engelle karşılaşabilir ve bunun üzerinde 28 ve 29 Eylül’ün en yüksek seviyesi olan 1.880 dolar güçlü bir direnç olarak ortaya çıkacaktır. Bir kez daha 1.900 dolar eşiğini aşmak için bu seviyenin üzerine çıkması gerekecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx