Alexandria Troas’ta 1850 yıllık Polygonal yapısı ayağa kaldırılıyor

Dalyan köyü yakınında yer alan ve 2 bin 400 yıllık liman kenti olan Alexandria Troas Antik Kenti’nde; bu yılki kazı çalışmaları, 30 kişilik bir ekibin katılımıyla sürüyor.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Erhan Öztepe, yapının Anadolu’da çok sık rastlanmayan nadir yapılardan biri olduğunu belirterek, “Bu yıl dijital ortamda yapının ayağa kaldırılmasına başladık. Bir kısmı da bitti. Önümüzdeki sezonda en azından dijital ortamda yapının nasıl bir görsele sahip olabileceği konusunda fikir verebilecek noktada olacağız” dedi.

2 bin 400 yıllık liman kenti olan Alexandria Troas Antik Kenti’nde, bu yılki kazı çalışmalarında mimari açıdan önemli bir yere sahip, 2009-2012 yıllarında açığa çıkarılan ve 1850 yıllık Polygonal yapısının ayağa kaldırılması için çalışmalara başlandı.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Erhan Öztepe, Polygonal yapısının ayağa kaldırılması için yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Öztepe, “Bu yapı, plan tipi olarak Anadolu’da çok sık rastlamadığımız nadir yapılardan bir tanesi. Bu yıl başlattığımız çok daha ince detaylandırılmış bir belgeleme çalışmasının yanı sıra dijital ortamda yapının ayağa kaldırılmasına da başladık. Bir kısmı da bitti.

Bu çalışmalar kazı sezonu sonrasında da devam edecek. Önümüzdeki sezonda en azından dijital ortamda yapının nasıl bir görsele sahip olabileceği konusunda fikir verebilecek noktada olacağız.

Sonrasında da koruma altına alınmış olan yapı elemanlarının imitasyonlarını yapıp, yerlerine yerleştirerek yapının bir bölümünü ayağa kaldıracağız ve ziyaretçinin ilgisine sunacağız” diye konuştu.

Prof. Dr. Öztepe, Anadolu’da Roma dönemine tarihlendirilen yuvarlak planlı yapılar olduğunu hatırlatarak, “Bu yapı da bir Roma yapısı. M.S. 2’nci yüzyıl Hadrian dönemine tarihlendiriyoruz. Bu yapı, plan tipi olarak ve gösterdiği mimari detaylar açısından özellikle İtalya’da, Roma’da ‘Panteon’ olarak bilinen meşhur yapıya çok benziyor.

Yapıda doğu ve batı olmak üzere 2 giriş ile kuzeyinde ana girişi yer alıyor. Bu girişlerden sadece ana giriş kapısı açık durumda. Yapı restorasyon projesi başladığında bütün kapıları açacağız. Gelen ziyaretçiler hem bu yapının atmosferini yaşayacak hem de buradan form alanına geçiş sağlayacağız” ifadelerini kullandı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx