Trudeau: Kanada yakın vakitte İngiltere monarşisiyle bağlarını koparmayacak

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, BBC’ye verdiği demeçte, Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatının akabinde gündeme gelen İngiltere Hükümdarı’na bağlı ülkelerin monarşiyle bağlarını koparabileceği argümanlarını kıymetlendirdi.

Kraliyete dayanağını tabir eden Trudeau, “anayasal bir monarşiden ayrılmanın” şuan Kanadalıların gündeminde olmadığını belirtti.

Trudeau, mevcut sistemin istikrarından memnuniyetini lisana getirirken, “Şu anda sistemde Kanada halkına son derece hoş bir formda hizmet eden hoş bir istikrar var” dedi.Kanada’da mevcut sistemin değiştirilmek istenmesi durumunda değişikliğin Avam Kamarası ve Senato ile 10 eyaletin onayından geçmesi gerekiyor.

Öte yandan, Trudeau’nun 2. Elizabeth’in cenaze merasimi için gittiği Londra’da, 17 Eylül’de katıldığı bir aktiflikte müzik söylemesi tenkit konusu olmuştu.

Trudeau ve eşi Sophie Gregoire-Trudea ile beraberlerindeki heyet, 2. Elizabeth’in cenaze merasimi için 16 Eylül’de başşehir Londra’ya gitmişti.

İngiltere Hükümdarı 3. Charles, ortalarında Kanada, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ile Karayipler ve Pasifik Okyanusu’ndaki öbür irili ufaklı birkaç ülke dahil olmak üzere 16 ülkenin devlet lideri pozisyonunda bulunuyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.