Teknoloji teşebbüsleri Turkcell ile büyüyecek

Geçtiğimiz Mart ayında farklı bölümlerde teknoloji odaklı teşebbüsleri desteklemek üzere Re-Pie Portföy İdaresi A.Ş. Turkcell Yeni Teknolojiler Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu’nu kuran Turkcell, büyüme potansiyeli yüksek teşebbüslere gelişim seyahatlerinde stratejik ve finansal katkı sağlayacağını duyurmuştu. Kurulumundan bu yana yenilenmiş aygıt ve siber güvenlik alanlarında faaliyet gösteren EasyCep, Barikat ve Procennegibi üç değerli teşebbüse yatırım gerçekleştiren fon, şirketlerin lokal ve küresel pazarlarda büyümelerine yardımcı olacak.

Turkcell, yaptığı yatırımlarla büyüme potansiyeli yüksek, teknoloji odaklı teşebbüsleri mahallî ve küresel pazarlardaki amaçlarına ulaşmaları maksadıyla desteklerken, farklı iş birliği modelleriyle de kendisiyle şirketler ortasında sinerji oluşturulmasını sağlıyor. Şirket açıklamasına nazaran bu kapsamda Re-Pie Portföy İdaresi A.Ş. Turkcell Yeni Teknolojiler Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu (Turkcell GSYF), kurulduğundan bu yana üç değerli yatırım gerçekleştirdi.

Turkcell GSYF, yenilenmiş telefon ve elektronik aygıt sağlayıcısı EasyCep, bilişim güvenliği alanında faaliyet gösteren Barikat Siber Güvenlik ve dijital güvenlik & şifreleme teknolojileri alanında eserler geliştiren Procenne’e yatırım yaptı.

Turkcell GSYF’nin yatırım ideolojisi ilgili bilgi veren Turkcell Yatırımcı Alakaları & Kurumsal Finansman Yöneticisi ve GSYF Yatırım Komitesi üyesi Ali Serdar Yağcı, “Mart ayında Re-Pie Portföy İdaresi A.Ş. vasıtasıyla kurduğumuz Turkcell GSYF ile teknolojiyi odağına alan, Turkcell ile sinerji yaratarak lokal ve küresel pazarlara hitap edebilecek, yüksek büyüme potansiyeline sahip teşebbüslere yatırım yapmayı hedefliyoruz. Yatırımlarımızla bu teşebbüsleri büyüme seyahatlerinde hem finansal hem de stratejik manada desteklerken, şirketimiz ve ülkemiz için de uzun vadeli paha yaratmayı amaçlıyoruz” dedi.

Fonun bugüne kadar yapmış olduğu yatırımlar hakkında da bilgi veren Yağcı, “Bu doğrultuda birinci yatırımımızı akıllı telefonlar başta olmak üzere tüketici elektroniği yenileme ve satışı alanında faaliyet gösteren EasyCep’e yaptık. Döngüsel iktisadın en somut örneklerinden biri olan elektronik aygıt yenilemesi yaparak tüketiciye sunan bir teşebbüse yatırım yapmak Turkcell’in sürdürülebilirlik gayeleriyle örtüşüyor. İkinci ve üçüncü yatırımımız ise öncelikli olarak değerlendirdiğimiz siber güvenlik alanından. Süratle dijitalleşen günlük hayatlar ve iş süreçleri, kişi ve kurumları siber taarruzlara daha da açık hale getirirken bilişim güvenliği stratejik öncelikten çok operasyonel bir zaruriyet olmuş durumda. Bu bağlamda Turkcell GSYF olarak, Türkiye siber güvenlik ekosisteminin güçlenmesini ve kesimdeki ihracatın artırılmasını hedefleyerek bilişim güvenliğinin önde gelen isimlerinden Barikat’a yatırım yaptık. Bu yatırımla sağlanacak iş birliğinin, Barikat’ın farklı siber güvenlik muhtaçlıklarını karşılama kabiliyeti ve Turkcell’in saha gücü ile ülkemiz siber güvenlik ekosistemine yeni bir soluk getireceğine inanıyoruz. Birebir doğrultuda, siber güvenlik muhtaçlıklarının dijitalleşen dünyada vazgeçilmez bir öge olduğundan hareketle, inovatif eser ve servisleri dünya pazarına bir Türk markasıyla sunmak amacıyla dijital güvenlik ve şifreleme teknolojileri üreticisi Procenne şirketine yatırım yaptık. Procenne, siber dünyanın güvenliğinin sağlanması için kendi geliştirdiği yerli Donanımsal Güvenlik Modülü (Hardware Security Module) aygıtlarıyla şifreleme, kriptoloji ve dijital imza üzere kritik muhtaçlıkları karşılıyor” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.