Tarihi Bitcoin Metriği, Hash Ribbon Sinyal Verdi!

Bitcoin “Hash Ribbon” göstergesindeki en son trend, tarihsel olarak kripto için bir satın alma sinyali olan bir model oluşturdu.

Madenci kapitülasyonu sona ererken BTC Hash Ribbon ‘al’ sinyali veriyor

BTC madenci teslim olma aşaması 71 gün sürdü. Şimdi Twitter’da bir analist, madenci kapitülasyonun bugün sona erdiğini söylüyor. Hash Ribbon göstergesinin ne yaptığını anlamaya çalışmadan önce, ‘hash oranı’ metriğine bir göz atmak gerekiyor.

Hash oranı, madenciler tarafından Bitcoin Blockchain’e bağlanan toplam bilgi işlem gücünün bir ölçüsü. Ayı piyasalarında, bazı madencilerin gelirleri aşırı düşer. Bu durumda, operasyonlarını yürütmek onlar için kârsız hale gelir. Böyle zamanlarda, tek seçenekleri, hash oranında düşüş trendi olarak kaydedilen makinelerini kapatmaktır. Geçmişteki ayı piyasalarında, genellikle çok sayıda madenci düşük gelirler nedeniyle hızla off-line oldu. Ana dipler de bu madenci kapitülasyonları dönemlerinde gerçekleşti.

Bu madenci kapitülasyon sürelerini saptamak için bir gösterge, Hash Ribbon’dur. Bu metriği, analist Charles Edwards tasarladı. Metrik, madenci davranışındaki değişiklikleri not etmek için hash oranının, 30 günlük MA ve 60 günlük MA’nın iki farklı hareketli ortalamasını kullanıyor. İşte son birkaç yıldaki Bitcoin Hash Ribbon’lardaki eğilimi gösteren bir grafik. Grafiğe göre, 30 günlük SMA hash oranı, 60 günlük SMA versiyonunun hemen üzerine çıkmış.

Kaynak: Charles Edwards- Twitter

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi Bitcoin madenci kapitülasyon süreleri Hash Ribbon göstergesi kullanılarak işaretlenmiş. Hash gücünün 30 günlük MA versiyonunun 60 günlük MA çizgisinin altına düşmesi, madencilerin bir kapitülasyon aşamasına başladığını gösterir.

Bitcoin için nadir görülen “en karlı” satın alma sinyali!

Öte yandan, 30 günlük MA’nın 60 günlük MA’nın üzerindeki kırılması, kapitülasyonun sona ermesi anlamına gelir. Bu tür bir teslimiyet, Hash Ribbon’ların çapraz geçişini sonlandırır. Bu meydana geldiğinde, kripto için bir satın alma sinyali patlar. Ancak bu satın alma sinyalleri arasında bile özellikle karlı olanlar var. Bu tür sinyaller, herhangi bir yarılanma olayından 2 yıl sonra meydana gelen madenci kapitülasyonlarını takiben oluşur.

Bugün, madenci kapitülasyonunun son koşusu 71 gün sonra sona erdi. Bu yüzden, Hash Ribbon’lar bir kez daha satın alma sinyalinin tarihi modelini çizdi. Ayrıca son yarılanma olayının üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçti. Bu da geçmiş trende göre bunun Bitcoin için nadir görülen “en karlı” satın alma sinyallerinden biri olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.