Sandu: Rusya’nın kışkırtmalarına teslim olmayacağız

Moldova’ya bağlı Gagauz Özerk Yeri’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Maya Sandu, Gagauz Halk Meclisi (Halk Topluşu) üyeleriyle toplantı yaptı. Toplantıya, Gagauz Özerk Yeri Lideri İrina Vlah ve Halk Meclisi Lideri Dmitriy Konstantinov da katıldı.

Komrat Devlet Üniversitesinde öğrenci ve öğretmenlerle bir ortaya gelen Sandu, burada yaptığı konuşmada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “Moldova’nın Transdinyester bölgesinde bulunan Rus askerlerine yönelik tehdidin Rusya’ya karşı hücum olarak kabul edileceği” tarafındaki açıklamasını kıymetlendirerek, “Bu kışkırtmalara teslim olmayacağız. Barışçıl bir ülkeyiz ve barış istiyoruz. Ukrayna’da da barışın sağlanacağını umuyoruz.” tabirlerini kullandı.

“Moldova’da barış ve istikrarın korunması önemli”

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşa değinen Sandu, “Hem ülkemiz hem de bölgemiz güç vakitten geçiyor. Bağımsızlığı kazandıktan sonra yaşadığımız ve düzgün anladığımız dünya çok değişti. Birçoğumuz, bu değişikliklerin yaşandığına inanmayı ve bunun bizim için ne manaya geldiğini anlamayı reddediyor. Bu, artık iş birliği ve düzgün komşuluk ilgilerin olduğu dünya değil. Bildiğimiz dünyanın yerini savaş ve yıkımlar aldı.” dedi.

Sandu, bu savaşın Moldova’yı da etkilediğini belirterek, “Savaş yanımızda yaşanıyor. Moldova’da barış ve istikrarın korunması kıymetli ve bunun için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Moldova’da kaos yaratma, vatandaşları ulusal, etnik yahut bölgesel münasebetlerle bölme teşebbüslerine müsaade verilmemesi gerekiyor.” diye konuştu.

Ülkedeki ekonomik duruma değinen Sandu, gaz ve eser fiyatlarında artışların yaşandığını ve Moldova vatandaşlarının bundan telaşlı olduğuna dikkati çekti.

Sandu, “Endişelerinizi anlıyor, paylaşıyorum. Moldova idaresinin bu sıkıntı vakitte sizi destekleyeceğini bir sefer daha teyit ediyorum.” tabirini kullandı.

Gagauz Özerk Yeri’nin hakları

Gagauz Özerk Yeri’nin haklarıyla ilgili meseleye da değinen Sandu, bölgenin yetkilerinin, Moldova mevzuatıyla uyumlu hale getirilmesinin ehemmiyetini vurguladı.

Sandu, “Bu yetkiler kullanılabilir ve kullanılmalıdır. Mevzuatta öngörülen yetkilerin sonlandırılması konusunda merkez ve mahallî idare ortasında diyalog devam ediyor. Elbette, herkes, bu taraftaki çalışmaların süratli halde yapılmasını istiyor. Lakin, bu siyasi değil, teknik bir bahistir.” dedi.

Gagauz Özerk Yeri’nin haklarını sonlandırmayı hedeflemediklerini savunan Sandu, şunları söyledi:

“Özerk bölgenin 1994’te oluşturulmasının ana gayesi, Gagauzların lisan, kimlik ve kültürünün korunmasıdır. Maalesef bu maksat hala yerine getirilmedi. Gagauz lisanı, okullarda ve hatta gündelik hayatta giderek daha az kullanılmaktadır. Gagauz lisanı, kaybolmakta olan lisanlar listesinde bulunuyor ve buna müsaade veremeyiz. Bu sorunu birlikte çözmeliyiz. Gagauz lisanı ve kültürünün gelecek jenerasyonlar için korunması maksadıyla önemli eforlara muhtaçlık var.”

Gagauzların, Rumen lisanını öğrenmesinin kıymetine işaret eden Sandu, bunun Gagauz Özerk Yeri’nin ülkedeki kültürel, toplumsal ve siyasi hayatına dahil olmasına yardımcı olacağını belirtti.

Gagauz Özerk Yeri’nde geçen ay ülkedeki ekonomik sıkıntılar nedeniyle hükümet aksisi protestolar düzenlenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.