Rusya ve BM ortasında kritik ‘nükleer santral’ görüşmesi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yaptıkları telefon görüşmesinde Ukrayna’da bulunan Rus denetimindeki Zaporijya Nükleer Santrali’ni ele aldı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres telefonda görüştü.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Şoygu ve Guterres’in Ukrayna’da bulunan ve 4 Mart’ta Rus ordusu tarafından ele geçirilen Zaporijya Nükleer Santrali’nin inançlı operasyon şartlarını görüştükleri aktarıldı. Görüşmede ayrıyeten, Rus besin unsurları ve gübrelerinin ihracatını kolaylaştırmak için BM teşebbüslerinin de ele alındığı söz edildi.

“ENGELLEME YAHUT İPTAL ETME YETKİSİ YOKTUR”

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Rusya’nın Memleketler arası Atom Gücü Ajansı (UAEA) müfettişlerinin Zaporijya Nükleer Santrali’ne yapacağı ziyaretin BM tarafından engellediği tarafındaki suçlamalarına yanıt verdi.

Dujarric, “BM Sekreterliğinin rastgele bir UAEA faaliyetini engelleme yahut iptal etme yetkisi yoktur” sözlerini kullanarak, BM’nin UAEA müfettişlerinin Zaporijya Nükleer Santrali’ne yapacağı ziyareti hem Rusya hem de Ukrayna’nın kabul etmesi halinde lojistik ve güvenlik manasında destekleyecek kapasiteye sahip olduğunu aktardı. Dujarric, “UAEA ile yakın temas halinde olan BM Sekreterliği, Kiev’den Zaporijya Nükleer Santrali’ne yapılacak rastgele bir UAEA misyonunu destekleyebilecek lojistik ve güvenlik kapasitesine sahip olduğunu değerlendirdi” dedi.

Öte yandan BM, Zaporijya Nükleer Santrali etrafındaki askeri faaliyete son verilmesi davetinde bulunurken, Moskova ve Kiev bölgeye yönelik hücumlardan birbirlerini sorumlu tuttu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.