Rusya büyük ahlaksızlık suçlaması! Putin'in 'madalyalı komutan'ı öldürüldü telsizlerde feryat var

Rusya büyük ahlaksızlık suçlaması! Putin’in ‘madalyalı komutan’ı öldürüldü telsizlerde feryat var

RUSYA-Ukrayna savaşı 13. gününde… Bombalar patlamaya devam ederken, Rusya bugün saat 10:00’da insanların kentleri terk edebilmesi için ateşkes ilan etti. Kiev, Mariupol, Harkiv ve Sumi kentlerinde insani koridor oluşturuldu. Ancak koridorların ucunun Rusya’ya çıktığı ortaya çıktı. Ukrayna koridorların Rusya’ya çıkmasını “Ahlaksızlık” olarak nitelendirdi. Putin’in ‘kahramanlık madaylası’ verdiği General, Ukrayna’da öldürüldü.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları 13. gününde de sürüyor. Barış görüşmelerinin 3. turundan da sonuç çıkmadı. Savaşın başından bu yana ilk kez başkanlık ofisinden halka seslenen Zelenski “Kaçmadım!, Kiev’deyim, korkmuyorum” diye meydan okudu. Rusya, sivillerin tahliyesi için başkent Kiev dahil 5 kentte geçici ateşkes ilan etti. Ancak, oluşturulan insani koridorların ucunun Rusya’ya çıktığı belirlendi. BM, Ukrayna’da en az 406 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. İşte Rusya-Ukrayna savaşının 13. gününde bölgede yaşananlar…

06:10 Rusya’nın en önemli askerlerinden Gerasimov öldürüldü

Ukrayna askeri istihbaratı, Ukrayna kuvvetlerinin kuşatma altındaki Harkiv kenti yakınlarında bir Rus generalini öldürdüğünü duyurdu. Bunun savaş boyunca aldürülen 2’nci yüksek rütbeli komutan olduğu bilgininin altı çizilirken öldürülen generalin Rusya’nın 41. Ordusunun Birinci Komutan Yardımcısı Tümgeneral Vitaliy Gerasimov olduğu açıklandı.

41. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Vitali Gerasimov’un ikinci Çeçen Savaşı’nda ve Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarında yer aldığı belirtildi. Harkiv yakınlarındaki çatışmada hayatını kaybettiği iddia edilen Gerasimov’un Kırım dönüşü madalya aldığı da aktarıldı.

Rus askerlerin telsizlerinden isyan yükseliyor
Öte yandan Ukraynalı yetkililer iki Rus askerin telsiz konuşmasını da yayınladı… Askerler, Gerasimov’un ölümünü konuştuktan sonra güvenli telsizin de Ukrayna’nın içinde işe yaramadığından bahsediyor. İngiliz The Guardian gazetesi, “Üst düzey askerin kaybı Putin’in lojistik sorunlar yaşayan, morali düşük olan ve Ukrayna direnişiyle karşı karşıya kalan askerleri için kötü bir zamanda geldi. Şifreli iletişim sisteminin kaybolması da yeni bir darbe oldu” yorumunu yaptı.

00:15Rusya saat 10:00’dan itibaren ateşkes ilan etti

Rusya- Ukrayna savaşının 13. gününde barış görüşmeleri kapsamında alınan geçici ateşkes kararı sabah saatlerinden itibaren devreye alınacak. Buna göre; Rusya, Ukrayna’nın Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mariupol  şehirlerinde sivillerin tahliyesi için bugün Türkiye saati ile 10.00’dan itibaren geçici ateşkes ilan etti.

Ukrayna: Putin ile Zelenski doğrudan konuşmalı
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in doğrudan konuşmalarını istediklerini kaydetti. Kuleba, katıldığı bir televizyon programında, “Biz uzun süredir Ukrayna ile Vladimir Putin arasında doğrudan konuşma istiyoruz. Çünkü hepimiz biliyoruz ki özellikle şimdi nihai kararları veren kişi Putin.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.