Numan Kurtulmuş: Biden’ın kelamını not ettik

Sultangazi’deki Nene Hatun Kültür Merkezi açılış programında konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, gündeme ait değerli açıklamalar yaptı.

Kurtulmuş, “ABD’nin parlamentosunda Yunan başbakanının dakikalarca ayakta alkışlanması ve Joe Biden’ın ‘batının kıymetleri Yunan kıymetleriyle başlar’ kelamlarına ait Kurtulmuş, “Bu kelamı not ettiğimizin bilinmesini isteriz. Oynanan oyunda Yunanistan’a birileri birtakım yollar, taraflar vermiş olabilir fakat biz barıştan yana olan bir ülke olarak nasıl terör örgütlerine karşı bu ülkenin, milletin hakkını hukukunu savunacaksak Adalar Denizi’nde de Türkiye’nin hakkını hukukunu savunacağız” dedi.

Sultangazi Belediyesi’nin hayata geçirdiği ulusal çaba kahramanı Nene Hatun’un ismini taşıyan kültür merkezi AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaşın iştirakiyle açıldı. İsmetpaşa Mahallesi’ndeki kültür merkezi Selçuklu ve Osmanlı’dan izler taşıyan mimarisiyle dikkat çekiyor.

EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM

 Açılış programında konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Kültür merkezinin Sultangazililerin buyruğuna tahsis edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Öncelikle Nene Hatun’un isminin buraya verilmesi yalnızca Nene Hatun’un abidevi bir şahsiyet olmasından kaynaklanan hassasiyet değildir. Nene Hatun Türkiye’de ulusal kahramanlık hislerini tabir eden büyük simgedir. Nene Hatun gerektiğinde uğraş edebilecek ulusal birlik ve beraberlik ruhunu temsil eden bir büyük Türk kadınıdır. Nene Hatun isminin buraya verilmiş olması yalnızca geçmişi yad etmek değil tıpkı vakitte geleceğe ait olarak da milletimizin hassasiyetlerini yine ehemmiyetle ortaya çıkarmak demektir” diye konuştu.

TERÖRLE UĞRAŞTA KARARLILIK MESAJI

 Türkiye’nin terör örgütlerine asla müsaade etmeyeceğini vurgulayan Kurtulmuş, “Arkasında kim olursa olsun hangi takviyesi verirse versin Türkiye hem kendi sonları içinde hem de bu coğrafyada terör örgütlerinin bölge halklarına ziyan vermesine asla müsaade etmeyecek böl, parçala, yönet oyununa asla müsaade vermeyecektir. Nene Hatun’un kararlılığı budur. Dün Nene Hatun Allah-u Ekber diyerek ayağa kalkarken yalnızca görünür bataryaların önünde çabayı verirken biz bugün çok daha geniş bir coğrafyada görünür görünmez bataryalara karşı çaba veriyoruz. Türkiye eninde sonunda zaferi kazanacak Suriye ve Irak’ta da terör örgütleri o bölgede bulunan kardeşlerimizin hayatını zehredemeyecektir” tabirlerini kullandı.

NATO ÜSTÜMÜZE EK BİR YÜK YÜKLEYEMEZ

 Ukrayna’nın yeni vekalet savaşının bir aracı olarak kullanılması isteği olduğunu aktaran Kurtulmuş, “Çok açık söylüyorum Ukrayna Rusya savaşının gerisinde birtakım güçler tarafından Ukrayna’nın yeni vekalet savaşının bir aracı olarak kullanılması isteği vardır. Tabi ki Rusya’nın emperyalist ve saldırgan gayeleri de bu emele ziyadesiyle hizmet etmiştir. Artık tıpkı halde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması üzerinden verilen çabada tıpkı vekil devletler üzerinden sürdürülmeye çalışılan yeni global bir oyunun modülüdür. Türkiye olarak haklı olarak söylüyoruz biz bir fantezi yapmıyoruz. Biz 1952’den beri NATO’nun üyesi olarak bütün gücümüzle burada güvenliği sağlayan fedakarlık yapan bir ülkeysek yani NATO’nun her türlü yükünü çeken bir ülkeysek kusura bakmayın NATO üstümüze ek bir yük yükleyemez. Yani PYD, PKK’ya dayanak veren ne İsveç’i ne öteki bir ülkeyi bu ülke ve millet asla bir NATO üyesi olarak kabul etmez” dedi.

 ADALAR DENİZİ’Nİ BİR BARIŞ DENİZİ OLMASINI İSTERİZ

 Küresel vekalet savaşlarının öteki bir versiyonu son günlerde gündeme konulduğunu söyleyen Kurtulmuş, “O da Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir problemdir. Biz Ege Denizi dediğimiz Adalar Denizi’ni bir barış denizi olmasını isteriz. Adalar Denizi’nde taraf olan burada var olan iki komşu ülke Türkiye ve Yunanistan’ın birlikte barış içerisinde sıkıntılarını çözmesini isteriz. Fakat görüyorsunuz birileri Adalar Denizi’ndeki dengeyi bozmak Yunanistan’ı yeni bir vekil olarak ortaya sunarak Türkiye’nin Adalar Denizi’ndeki haklılığını ihlal etmek ve köşeye sıkıştırmak istiyor” diye konuştu.

YUNANİSTAN’I YENİ VEKİLİ OLARAK GÖRMEYE ÇALIŞANLAR SONUÇ ALAMAYACAK

 Numan Kurtulmuş, “ABD’nin parlamentosunda Yunan başbakanının dakikalarca ayakta alkışlanması ve sayın Joe Biden’ın ‘batının bedelleri Yunan kıymetleriyle başlar’ kelamını düzgünce not ettiğimizin bilinmesini isteriz. Oynanan oyunda Yunanistan’a birileri birtakım yollar, istikametler vermiş olabilir fakat biz barıştan yana olan bir ülke olarak nasıl terör örgütlerine karşı bu ülkenin, milletin hakkını hukukunu savunacaksak Adalar Denizi’nde de Türkiye’nin hakkını hukukunu savunacağız. Kıbrıs’ta da Türkiye’nin ve Türklerin hakkını savunmaya devam edeceğiz. Kimse Türkiye’yi bir oldu bittiyle karşı karşıya getiremeyecek. Türkiye kim hangi baskıyı uygularsa uygulasın kim hangi senaryoyla Yunanistan’ı yeni vekili olarak görmeye çalışsın, karşımıza dikmeye çalışırsa çalışsın bundan bir sonuç alamayacak. Türkiye haklı tezlerini bütün gücüyle sonuna kadar savunacak ve Allah’ın müsaadesiyle hem Adalar Denizi’nde hem Doğu Akdeniz’de istediklerini almaya devam edecek” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.