Norveç’te deniz aygırı Freya’nın öldürülmesi çevrecileri ayağa kaldırdı

Çevreciler ve Freya’nın hayranları, deniz aygırının durdurulması gerektiği ikazından yalnızca üç gün sonra gelen öldürme kararının, çabuk ve gereksiz olduğunu söyledi.

World News7g sitesinin haberine nazaran, binden fazla üyesi bulunan “Deniz aygırı Freya – O artık nerede?” isimli Facebook sayfası, pazar gününden bu yana üzücü yorumlar ve taziyelerle dolup taştı.

Oslo’da çocuk tiyatrosu işleten 62 yaşındaki Trine Tandberg, Freya ile ilgili haberleri yakından takip ettiğini belirterek, “Freya kimseye bir şey yapmadı. Birçoğumuzu kızdıran şey de bu” dedi.

Norveç’te Dünya Doğayı Müdafaa Vakfı’na bağlı bir deniz biyoloğu olan Fredrik Myhre de “Onu öldürme kararının alınma suratına hayran kaldım” sözleriyle reaksiyonunu ortaya koydu.

Uzmanlar deniz aygırının hayatının bu halde sona ermesine inanamadıklarını lisana getirdi.

Deniz memelilerini kurtarma örgütü British Divers Marine Life Rescue Yöneticisi Bay Jarvis, bu tıp yabanî hayvanların insanlara oluşturduğu tehdidi kabul ederken, bunun Freya’yı öldürmek için kâfi bir sebep olmadığını söyledi.

DENİZ AYGIRININ HEYKELİNİ DİKMEK İÇİN KAMPANYA BAŞLATILDI

Bu ortada Norveç’te deniz aygırının heykelini dikmek emeliyle bağış kampanyası başlatıldı.

Çevrimiçi kampanyasını organize edenler, Freya’nın vurulmasının, Norveç’te ve bilhassa Oslo’da yırtıcı hayvanlara hayat alanı sağlanamadığına dair güçlü olumsuz bir tesir yarattığını belirtti.

Grubun online paylaşımında “Sembol Freya’nın heykelini dikerek, kendimize ve gelecek kuşaklara, ‘ayak altında’ olunca doğal hayatı öldürmememiz ya da ortadan kaldırmamamız gerekmediğini ve kaldıramayacağımızı hep hatırlatacağız” tabirini kullandı.

Grup salı günü prestijiyle kampanya için 16 bin 143 dolar topladı. Organizatörler, heykel için gerekeni toplayamazlarsa parayı Dünya Doğayı Müdafaa Vakfı’na aktaracak.

Norveç’teki Oslo Fiyordu’nda beşerler için risk oluşturduğu düşünülen Freya ismiyle bilinen dev deniz aygırı 14 Ağustos’ta öldürülmüştü.

Norveç Balıkçılık Yöneticiliğinden yapılan yazılı açıklamada, değerlendirmeler sonucunda insanlara tehlike oluşturduğu gerekçesiyle 600 kilogram tartısındaki dişi deniz aygırı Freya’nın hayatına son verildiği kaydedilmişti.

Açıklamada, “Geçen hafta yapılan gözlemlerde, Freya’nın ziyanlı olduğuna ve uzaklığın korunmasına yönelik ikazların göz gerisi edildiği belirlendi. Halka potansiyel riski yüksekti” sözlerine yer verilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.