NATO ve Finlandiya’dan Türkiye açıklaması: Derin fikir birliğine varıldı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştiraki konusunda Türkiye ile oluşturulan üçlü sistem kapsamında bugün Finlandiya’da yapılan toplantıyı memnuniyetle karşıladığını söyledi. Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Daimi Devlet Sekreteri Jukka Salovaara ise, Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in imzaladığı mutabakat kapsamında, Türkiye ile Finlandiya’nın derin fikir birliğine vardığını söyledi.

Kanada’yı ziyaretinde Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile ortak basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, Finlandiya’da yapılan üçlü toplantı hakkındaki değerlendirmesinin sorulması üzerine, NATO ülkelerinin başkanlarının haziran sonunda Madrid’deki dorukta tarihi bir karar alarak İsveç ve Finlandiya’yı üyeliğe davet ettiklerini hatırlattı.

Stoltenberg, Türkiye ile İsveç ve Finlandiya’nın, iki ülkenin üyeliği için izlenecek yol konusunda üçlü bir muhtıra üzerinde uzlaştığını anımsatarak, şöyle devam etti:

“Buradaki ögelerden biri Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın bir ortaya geleceği ve terörle gayrette daha yakın çalışmalarını sağlayacak bir düzenek oluşturmaktı. Tüm müttefiklerin güvenlik kaygılarını anlamalıyız. Ayrıyeten bahis terörizm olduğunda Türkiye’nin güvenlik tasalarını de anlamalıyız. (Bugünkü) Toplantının yapılmış olmasını memnuniyetle karşılıyorum. İsveç ve Finlandiya’nın Madrid’de uzlaştığımız mevzuların devamını getirmelerini de memnuniyetle karşılıyorum.”

İki ülkenin üyeliği için gerekli olan onay süreçlerinin NATO’nun çağdaş tarihindeki en süratli süreç olarak ilerlediğini kaydeden Stoltenberg, şu ana kadar 30 NATO müttefiki ülkenin 23’ünde onay sürecinin tamamlandığını belirtti.

Stoltenberg, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasına güçlü bir dayanak var. İştirak sürecini parlamentoların son onaylarıyla en kısa müddette sonuçlandırmak için tüm müttefiklerle sıkı formda çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

FİNLANDİYA’DAN AÇIKLAMA

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Daimi Devlet Sekreteri Salovaara, Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Zirvesi’nde 28 Haziran’da imzalanan Üçlü Muhtıra çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Mekanizma’nın düzenlenen birinci toplantısına ait İsveç’in Dagens Nyheter gazetesine açıklama yaptı.

Anlaşmada belirtilen iş birliği düzeneğinin kurulması için çalışmalara başladıklarını belirten Salovaara, “Biz Türkiye ile derin bir fikir birliğine vardığımızı düşünüyoruz. Türkiye, Finlandiya’dan yeni iade taleplerinde bulunmadı. İsveç için bu mevzuda bir şey söyleyemem. Ana bahsimiz da bu değildi.” tabirlerini kullandı.

Öte yandan, yetkililer toplantının başşehir Helsinki’de yapıldığını duyurmuştu. Daha sonra bu bilgiyi düzelten Finli yetkililer toplantının Vantaa kentinde yapıldığını, güvenlik nedeniyle daha evvel bu türlü bir açıklama yapıldığını kaydetti. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.