NATO Önderler Zirvesi’nde ‘yakın ortaklarla’ oturum düzenlendi

İspanya’nın Başşehri Madrid’deki NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi’nde Finlandiya, İsveç, Gürcistan, Avrupa Birliği (AB) ile birinci defa NATO Zirvesi’nde bulunan Hint-Pasifik ortakları Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’nin iştirakiyle “yakın ortaklarla” oturum düzenlendi.

İspanya’nın Başşehri Madrid’de devam eden NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Tepesi’nde Finlandiya, İsveç, Gürcistan, Avrupa Birliği (AB) ile Hint-Pasifik ortakları olan Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’nin iştirakiyle “yakın ortaklarla” oturumu düzenledi.

Hint-Pasifik ortakları NATO tarihinde birinci defa bir dorukta yer alırken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO yakın ortaklarını bir ortada görmekten memnuniyet duyduğunu tabir etti. Stoltenberg yaptığı açılış konuşmasında, “Yakın ortaklarımız olan Finlandiya, İsveç, Gürcistan ve Avrupa Birliği’ni bir ortada görmekten çok mutluyuz. Birinci kere bir NATO Tepesi’nde Hint-Pasifik ortaklarımız olan, Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore Cumhuriyeti’ni ortamızda görmeyi memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

“ÇİN VE RUSYA MİLLETLERARASI SİSTEMİ BOZMAYA ÇALIŞIYOR”

NATO’nun karşılaştığı güvenlik kaygılarına dikkat çeken Stoltenberg, Çin ve Rusya’nın milletlerarası nizamı bozduğunu tabir ederek, “NATO’da bugün erken saatlerde kabul edilen yeni Stratejik Konsept, yeni bir güvenlik gerçeğini yansıtıyor. Rusya’nın acımasız savaşı Avrupa’da barışı paramparça ediyor. Terörizmden, yıkıcı teknolojilere ve iklim değişikliğine kadar, daha tehlikeli ve daha karmaşık bir dizi tehditle karşı karşıyayız. Stratejik Konsept, hepimizin karşılaştığı zorlukların global olduğunu kabul ediyor. Memleketler arası güç istikrarı değişiyor ve stratejik rekabet artıyor. Çin, bizim kıymetlerimizi paylaşmıyor ve Rusya üzere memleketler arası kurallara dayalı tertibi bozmaya çalışıyor” dedi.

Stoltenberg, “Bu nedenle, kıymetlerimizi ve özgürlüğümüzü korumak için birlikte durmaya, barışı ve refahı teşvik etmek için dünya çapında misal düşünen ortaklarla çalışmaya devam etmeliyiz” tabirlerini kullandı.

“FİNLANDİYA VE İSVEÇ, NATO’YU VE ÜLKELERİNİ GÜÇLENDİRECEK”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya olası üyeliğine değinen Stoltenberg, “Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında dün imzalanan üçlü memorandumu memnuniyetle karşılıyorum” sözlerini kullandı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyesi olmalarıyla birlikte hem kendi ülkelerini hem de NATO’yu daha güçlü hale getireceklerini belirten Stoltenberg, “Başkan Niinisto ve Başbakan Andersson, NATO üyeliği müracaatlarınız tarihidir. İttifaka katılarak ülkelerinizi ve NATO’yu daha güçlü hale getireceksiniz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.