NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye ile dörtlü tepe yapmayı önerdim

Son dakika haberi! NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü belirterek, yarın Madrid’de Finlandiya, İsveç, Türkiye ve NATO ortasında dörtlü bir görüşme yapmayı önerdiğini duyurdu.

Stoltenberg, görüşmenin gayesinin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik müracaatlarında ilerleme sağlamak olduğunu kaydetti.

Geçen hafta A İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir ortaya gelen Stoltenberg, İsveç’in, Türkiye’nin Stockholm’ün NATO üyelik başvurusunu onaylama taleplerini karşılamak için kıymetli adımlar attığını söylemişti.

TÜRKİYE NEDEN İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN ÜYELİĞİNE KARŞI ÇIKIYOR?

Öte yandan Türkiye, 1952’den bu yana üye olduğu NATO’nun açık kapı siyasetini destekleyen bir tavır izliyor. Soğuk Savaş sonrası periyotta 1999 ve 2004’de eski Sovyet bloku ülkelerinin ittifaka katılmasını da destekledi.

İsveç ve Finlandiya’nın iştirakine itirazının nedeni ise bu iki İskandinav ülkesinin, “Türkiye’nin terörle uğraşına takviye vermemesi” ve PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG’ye dayanak vermeleri oluşturuyor.

Türkiye hem İsveç hem de Finlandiya’nın PKK üyelerine konut sahipliği yaptığını savunuyor. Bilhassa İsveç’in YPG’ye askeri ekipman ve mali takviye sağladığını söyleyerek rahatsızlığını söz eden Türkiye, bu ülkeden yargılamak için talep ettiği 21, Finlandiya’dan talep ettiği 12 kişinin iade edilmemesini de gündemde tutuyor.

G7 BAŞKANLARI PUTİN İLE DALGA GEÇTİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.