Metaverse büyüyor! 13 trilyon dolar kazanç beklentisi!

Metaverse her ne kadar yeni bir kavram olsa da hayatımızın her alanına girmiş durumda. Bu kapsamda yatırımları ile büyüyen metaverse evreni gittikçe adını daha fazla duyurmaya başladı. Yatırımcıların da bu kapsamda büyük beklentileri mevcut.

İnternetin keşfinden sonra dijital dünyanın en önemli buluşu olarak nitelendirilen Metaverse,’de kullanıcı sayısı da gün geçtikçe artıyor. Öteki Evren olarak adlandırılan bu kavram bir kaç yıl içinde hayatımıza daha da fazla entegre olacak.

Metaverse büyüyor! 13 trilyon dolar kazanç beklentisi!

Teknolojik altyapı yatırımları, Metaverse ekonomisinin gelişimine katkı sağlıyor. ABD merkezli Citigroup tarafından yayınlanan “Metaverse ve Para, Geleceğin Şifresini Çözme” başlıklı 184 sayfalık raporda Metaverse ekonomisinin 2030 yılına kadar 8 ila 13 trilyon dolar seviyesine yükseleceği ve yaklaşık olarak 5 milyar aktif kullanıcının Metaverse evrenlerinde yer alacağı belirtiliyor. Ayrıca raporda Metaverse dünyasının oyun oynamanın ötesine geçeceği; sanat, medya, reklam, ticaret ve sağlık gibi alanları da kapsayacağı ifade ediliyor.

Birçok kullanıcı tarafından önemli bir yatırım fırsatı olarak değerlendirilen Metaverse; Facebook, McDonalds, Disney ve Gucci gibi önemli markaların yatırımlarıyla birlikte ekonomik anlamda büyük bir ivme yakaladı. Günümüzde tüm büyük markalar bu evrene katılmış durumda. Aynı zamanda arsa satın almak isteyenlere de fırsatlar mevcut. Metaverse projelerinde sunulan sanal arazilerin parsel başına ortalama fiyatı 2022 yılı ilk yarısında %66’dan fazla değer kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.