Mahalle muhtarı, Akşener’e kentsel dönüşümden keder yandı

İYİ Parti önderi Meral Akşener, İstanbul’daki esnaf ziyaretlerine Başakşehir’de devam etti. Esnafın kederlerini dinleyen Akşener’e mahalle muhtarı da kentsel dönüşümden kaygı yandı.

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, İstanbul’da esnaf ziyaretlerine Başakşehir’de devam etti. Akşener’e keder yanan esnaf şunları söyledi:

‘YILLARDIR EMEĞİMİZ BOŞA GİDİYOR’

Fırıncı: Nasıl olacak lider, hepiniz kendi gözünüzle görüyorsunuz işte. Ben bundan bir ay evvel bir yerimi kapattım, yürütemedim. 25 yıldır Şahintepe’de buranın çamurunu, eziyetini çektim. Eski bir bina aldım, sayın AKP’liler diyor ki; ‘Senin burada yerin yok gideceksin’. Öbür tarafına 20 kat yapmış, sen 2,5 kat yapacaksın diyor. Sıkıntılarımız büyük. Öteki yapacak bir şey yok. Yıllardır emeğimiz hepsi boşa gidiyor.

Tamirci: İşler bitti. 22 yıllık burası. Emekli maaşım var. Her şey ateş değeri, yetişemiyoruz. Her şeye yüzde 100 artırım yapıldı.

Beyaz eşya tamircisi: İş yok, güç yok. Üçüncü üniversiteyi okuyorum. Beyaz eşya tamiri yapıyor babam. Önümüzü göremiyoruz. Çalışıyorum ediyorum, okuyorum yaz tatillerinde yeniden çalışıyorum. Tatil yapamıyoruz.

MUHTAR, KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN KEDER YANDI

Akşener ile birlikte esnaf ziyaretlerine katılan Şahintepe Mahalle Muhtarı Hüseyin Uçar da bölgedeki kentsel dönüşüm anlayışından keder yandı:

“Burası yıllardır yoksun edilen, ötekileştirilen bir mahalle. Esnaf hayata tutunmak için gayretini ediyor. İmar girdabı içinde vatandaşlar bir sağa bir sola dönüyor. Vatandaş dükkana tadilat dahi yapamıyor. İmardan ötürü.

İmar vereceğiz diye emlakımızı böldüler sağa sola attılar. Bir gece kalkıyoruz yeni bir tapu çıkıyor, farklı bir yerde. Bir gece kalkıyoruz, burası Kanal İstanbul içinde haydi öteki yere. Vatandaş kime gideceğini şaşırmış. Kederini dahi anlatamıyor, konutu elinden gidecek diye. İmar diye vatandaşın malına çökme olaylarını yaşıyoruz.

Vatandaş, ekmeğinin kaygısına düşmüşken bu girdaptayız. 48 bine yakın nüfus var, malesef birden fazla da muhtaçlık sahibi insanlardan oluşuyor. Beşerler ömürlerini tüketiyor. Kentsel dönüşüm mağduruyuz. Kentsel dönüşümün karşısında değiliz, halkın mağdur edilmesine karşıyız. Bizim kültürümüzü de örfümüzü de bozuyorlar.

Size bunu veriyoruz, ister alın ister almayın diyorlar. İki katlı binamızı yıktılar dün. Vatandaşın yerini zorla yıkıyorlar. Muahede yok burada, dayatma var. Bakanımız geldi, vatandaş kendi yerini yapacak dedi. Biz bu türlü gördük, duyduk ancak vatandaş yapmak istiyor, belediye yapamazsın diyor.”

10 YILDIR İŞ BULAMIYORUM

Başakşehir’deki seyahatin sonunda Akşener’in yanına gelen yüzde 76 engelli bir vatandaş ise şunları söyledi:

“Tam 10 yıldır iş bulamıyorum. Hastalıklarıma hastalık eklendi. Hastaneye gittiğim vakit da ilaç almam gerekirken ilaç alamıyorum. Kaymakamlık 1300 lira maaş veriyor. Ne kadar geçinebilirim bilmiyorum.

Babamın meskeninde oturuyorum diye hiçbir haktan yararlanamıyorum. Babamın emekli maaşını bile bana bağlamıyorlar. Ben artık ilacı neden alamıyorum. Suriyeliye şunu bunu yaptık diyen beşerler neden bizi dışlıyor?”

Akşener, engelli vatandaşa “Genele dair bir meseleyse duyururuz, ferdi bir sıkıntıysa bakanlık dahil her yeri arayacağım” diye karşılık verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.