KİK ülkeleri ve ABD’den besin güvenliği adımı: 11 milyar dolar dayanak sağlanacak

Suudi Arabistan’da düzenlenen Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi‘nin ardından Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) ülkeleri ve ABD ortak açıklamada bulundu.

Açıklamada, ABD’nin 10 Arap ulusal kalkınma ve finans kuruluşunu bünyesinde barındıran Arap Uyum Kümesi’nin bölgesel ve milletlerarası besin güvenliği problemlerinin tahlili için sağlayacağı 10 milyar dolarlık dayanağı, memnuniyetle karşıladığı söz edildi.

Açıklamada, KİK ülkelerinin de ABD’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika‘da kısa ve uzun vadede besin güvenliği muhtaçlıklarını karşılamak için bir milyar dolarlık ek takviye sağlayacağı istikametindeki açıklamasından memnuniyet duyduğu belirtildi.

Liderlerin hava ve füze savunma sistemleri, deniz güvenliği ve erken ihtar sistemleri mevzularında bilgi alışverişinde bulunarak entegrasyonun sağlanması mevzularını değerlendirdiği kaydedilen açıklamada, KİK ve ABD ortasında savunma uyumunu geliştiren Ortak Vazife Gücü 153 ve 59’un kurulmasının memnuniyetle karşılandığı vurgulandı.

Açıklamada ayrıyeten, ABD Lideri Joe Biden‘ın KİK ülkeleri tarafından Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs‘teki Filistinlilere hizmet sağlayan Doğu Kudüs Hastane Ağı’nı desteklemek için yapılan 100 milyon dolarlık bağıştan ötürü teşekkür ettiği aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.