11. günde Rusya'nın yeni hedefi o şehir! Akıl hastanesini bastılar! Sürgünde Ukrayna Hükümeti kuruldu

Kiev’de şehir savaşı başlamak üzere Çeçenler akıl hastanesini bastı Zelenski’den şok eden açıklamalar

RUSYA’nın Ukrayna’yı şgali 11. gününe girerken bölgeden ve dünyadan çarpıcı haberler gelmeye devam ediyor. Rus güçlerinin Kiev’e ulaşması için 13-14 km mesafe kaldı… Kiev sokak çatışmaları için hazırlanıyor. Çeçen askerler ise Ukrayna’da bir akıl hastanesini basarak tüm hastaları rehin aldı…

Rusya Ukrayna savaşında 11. güne girilirken Rus güçleri Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yaklaştı. İrpin’deki ilerleyişini sürdüren Rus askerleri, bölgeyi geçerse şehir savaşlarının başlaması bekleniyor. Dün itibari ile Rus birliklerinin Kiev’e yaklaşma mesafesi 10-15 kilometrelik mesafeye kadar düştü. İrpin’de dün yoğun çatışmalar yaşandı.

Rus bombardımanı altındaki bölgede hem ateş destek vasıtaları ile vurdu Rusya bölgeyi Su-24 tipi uçaklar bölgeye çok yakın uçarak sortiler gerçekleştirdi. İrpin’deki savunma hattının delinmesi ile birlikte oradaki Ukrayna direnişinin kırılması ile birlikte önlerindeki 65 kilometre olduğu uydu görüntülerinden tespit edilen zırhlı birliklerin önünde sadece 10 kilometrelik bir yol kalacak.

Rus güçlerinin önünde 3-4 barikat var
O 10 kilometrelik yol güzergahında 3-4 barikat var bölgeler güçlendirildi. Araç lastikleri ile destekleniyor bu barikatlar Rus birliklerinin geçişini önlemek için. Kiev’deki bir binada askerinin nöbet tuttuğu binanın önüne kum torbaları konuldu o binaya giriş çıkış yapan bir çok asker görüyoruz. Burası artık tam anlamıyla askeriyenin elinde. Bir cephe hattına dönüşmüş durumda sokak aralarında da gezen direnişçiler var ancak Kiev meydanı artık askeri anlamda karargah haline getirildi.

Şehir savaşı başlayacak
İrpin’deki savunma hattının delinmesi durumunda şehir çatışması başlayacak. Artık Rus birlikleri İrpin nehrine kadar geldi ki bölgedeki köprü dün Ukrayna askerleri tarafından yıkılmıştı. Rus ilerleyişinin engellenebilmesi için arada 10 kilometrelik bir mesafe var o mesafe aşılırsa artık Kiev’in kuzey mahallelerine Rus birlikleri ulaşmış olacak ve bölgede sert bir çatışma başlayacak.

Eski İngiliz Kraliyet Deniz Piyadeleri, Ruslarla savaşmak için Ukrayna’ya geldi.

15:12Rusya saldırılarında 38’i çocuk 71 kişi öldü

 Ukrayna İnsan Hakları Komiserliği Rus saldırılarındaki son durumu açıkladı. Saldırılarda 38 çocuğun öldüğü, 71 kişinin de yaralandığı açıklandı.

14:50Bu işgale zalimce, alaycı bir şekilde hazırlandılar

Devlet Başkanı Zelenski, esir alınan Rus askerlerinin ifadelerinin alındığını belirterek, “Askerlerimiz tarafından esir alınan Rus askerleri konuşturuluyor. Bunların arasında şehirlerimizi bombalayan uçakların pilotları da var. Onların anlattıklarını duyuyoruz. Bu planlar dün yapılmadı. Bu işgale zalimce, alaycı bir şekilde hazırlandılar” dedi. Rusların, Ukrayna’daki diğer kentleri de bombalamaya hazırlandığını duyuran Zelenski, “Odessa’yı bombalamaya hazırlanıyorlar. Odessa’yı ve tüm kentlerimizi savunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

14:30Kremlin: Operasyon Rusya’nın talepleri karşılanırsa durur

Kremlin’den yapılan açıklamada, “Operasyon plana ve takvime göre ilerliyor. Rusya’nın talepleri karşılanırsa durur” denildi.  Askeri operasyonun plana ve takvime göre ilerlediği belirtilirken, Rusya’nın taleplerinin karşılanması durumunda operasyonun sona ereceği ifade edildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukraynalı müzakerecilerin daha yapıcı bir yaklaşımda olması gerektiğini belirtildi. Kremlin’den Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin’in görüşmesine yönelik yapılan açıklamada, “Rusya diyaloğa hazır” ifadeleri kullanıldı.

12:45Ukrayna’dan 1.2 milyon kişi ayrıldı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Sadece 240 bin kişi Moldova’ya geçiş yaptı. Rusya insani bir krize yol açtı” derken, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaklaşık 1 milyon 209 bin 976 mültecinin Ukrayna’dan komşu ülkelere geçtiğini açıkladı.

12:29İngiltere: Bu savaş günler içinde bitmeyecek

Rusya’da 16 şehirdeki savaş karşıtı protestolarda 316’dan fazla kişi gözaltına alındı. İngiltere Başbakan Yardımcısı Raab, “Bu savaş günler içinde bitmeyecek. Putin Ukrayna’da aylarca belki yıllarca başarısız olacak” dedi.

11:00Bir şehirde ateşkes başladı, sağlık tesisleri vuruluyor

Mariupol Kent Konseyi, yerel saat 10.00 itibariyle Rusya ile geçiciği ateşkesin başladığını duyurdu. İnsani koridorlar için yapılan ateşkesin yerel saat ile 21.00’e kadar süreceği açıklandı.  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Direktörü Tedros, Ukrayna’daki bazı sağlık tesislerinin saldırıya uğradığını duyurdu. Tedros, saldırıların ardından ölü ve yaralıların olduğunu açıkladı. 

10:55Rusya, Kiev’deki askeri havalimanını vurdu

Rusya, Ukrayna’nın batısında yer alan Kiev’e 300 KM uzaklıkta olan Starokostyantyniv kentindeki askeri hava üssünü uzun menzilli silahlarla vurdu.