İstanbul’da yakalanan PKK’lı Mehdi Mıhçı’nın sözü ortaya çıktı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü vazifelileri, PKK-KCK silahlı terör örgütü içerisinde faaliyet yürüten örgüt mensuplarının İran-Irak-Suriye sonları üzerinden ülkeye giriş yapabileceği, ardından sansasyonel nitelikli aksiyon arayışında olabilecekleri istihbaratına yönelik çalışma başlatmıştı.

PKK/KCK terör örgütünce talimat verilmesi halinde eylemsel faaliyet bahislerinde örgüt ismine inisiyatif alarak sansasyonel nitelikte aksiyon yapabileceği bedellendirilen kelamda özel kuvvetler yapılanması içerisinde faaliyet göstermekteyken hudut çizgisinden yasa dışı geçiş yaparak İstanbul’a gelerek hareket hazırlığında olduğu tespit edilen ‘Seydo Botan Gever’ kod isimli Mehdi Mıhçı ve beraberindeki 3 terörist yakalanarak gözaltına alınmıştı.

Emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen ve çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklanarak cezaevine gönderilen kuşkulu Mehdi Mıhçı’nın Savcılıkta verdiği sözü ortaya çıktı.Şüpheli 26 yaşındaki Mehdi Mıhçı’nın Savcılıkta verdiği sözünde, “2014 yılında PKK terör örgütüne katıldım ve bu nedenle düzmece kimliği kullandım. Ablam Jiyan Mıhçı PKK terör örgütüne katılmıştı. 2010 yılında öldüğü haberini aldık. Bu beni ruhsal olarak etkiledi ve 2014’de ben de örgüte katıldım. Avaşin’e gittim ve orada eğitim aldım. Eğitim sonrası Şehit Behçet Bermani zirvesinde kaldım, 2015 yılının sonuna kadar o bölgedeydim. Sonrasında örgütten kopmak suretiyle Irak’ın Diyana tarafında bulunan köylere geçtim. Türkiye’ye gelmeye çekindim. Orada kendime bir hayat kurdum ve 2022’ye kadar bu halde bir hayat sürdüm. 2022’nin Temmuz ayındaysa Irak’tan İran tarafına geçtim. Oradan da Ağrı Doğubeyazıt üzerinden Türkiye’ye giriş yaptım. İstanbul’da bir iş kurmayı düşünüyordum. İş kurduktan sonra ailemle görüşüp olağan bir hayat içerisine girmek istemiştim. Bana sorduğunuz ‘Nur Muhammet Bultan’ kimliğini Irak’taki kaçakçılar ayarlamıştı, nerede ve nasıl ayarladıklarını bilmiyorum” dediği kaydedildi.

Şüpheli Mıhçı’nın, bir küme örgüt mensubunun bulunduğu fotoğrafın içinde yer almasına ait yaptığı savunmasında, fotoğrafın kendisine ilişkin olduğunu söyleyerek, “Eğitim aldığım devirde Murat Karayılan eğitim aldığımız yere gelmişti. Orada hepimizle birlikte fotoğraf çektirmişti, fotoğraf da o zamanlardandır” formunda konuştuğu aktarıldı.

Şüphelinin savcılıktaki tabirinde kendisi hakkındaki tüm beyanlara karşı, kendini teşhis eden şahısların hiçbirini tanımadığını, onların kendilerini kurtarmak için şahsı hakkında bu türlü konuştuğunu ve neden bu türlü şeyler söylediklerini bilmediğini belirttiği kaydedildi.

“BOMBALI HAREKETLERE KATILMADIM, BU TÜRLÜ BİR EĞİTİM ALMADIM” 

Şüpheli Mehdi Mıhçı’nın terör örgütünün özel kuvvetlerinde sabotajcı olarak yer aldığının ve İstanbul’a bombalı hareket yapmak için geldiği konusunun Savcılıkça kıymetlendirilmesine ait verdiği tabirinde ise “Anlattıklarımdan ayrıca bahsetmiş olduğunuz bir formda gelmedim. Bombalı aksiyonlara katılmadım, bu türlü bir eğitim almadım. Kendilerini kurtarmak için bu formda beyanda bulunmuşlardır. Bildiklerimi doğruca anlattım” sözlerini kullandığı aktarıldı.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.