İran-İsrail tansiyonu, Rusya ve Suriye’nin ortasını açtı

İsrail’in Suriye’ye arka arda düzenlediği hava atakları, Esad idaresinin en önemli müttefikleri olan İran ve Rusya’yı da karşı karşıya getirdi. Rusya’nın İran’dan Suriye’deki milislerini kimi noktalardan geri çekmesini istediği haberi, Şam’da reaksiyonlara yol açtı.

İsrail’in Suriye’ye hava taarruzlarını son devirde artırması tansiyonu yükseltirken, Rusya, İran hükümetine dikkat çeken bir davette bulundu. Rusya’nın İran’dan, Suriye’de Rus askerlerinin bulunduğu üslerin yakınındaki askeri noktalardan geri çekilmesini istediği bildirildi.

Londra merkezli Arap gazetesi Asharq Al-Awsat’a konuşan Suriye hükümetinden kaynaklara nazaran, Rus yetkililer İranlı subaylarla evvelki gün Hama Askeri Havalimanı’nda yaptıkları toplantıda, İranlı milislerin Suriye’nin orta ve batı bölgelerinden çekilmesini talep etti. Habere nazaran Beşar Esad idaresinden kimi yetkililer ise, Rusya’nın bu talebine reaksiyon göstererek Moskova’yı İsrail’in Suriye’ye karşı düzenlediği taarruzlar konusunda sessiz kalmakla ve “zayıf bir müttefik” olmakla suçladı.

RUS ÜSLERİ DE AKINLARDAN ETKİLENDİ

İsrail, son periyotta Suriye’de İran’la kontaklı gayelere hava hücumlarını artırdı. Son olarak İsrail, dün akşam Halep Havalimanı’na ve başşehir Şam’ın güneyine füze saldırısı düzenlemişti. Suriye hava savunma sistemlerinin taarruza karşılık verdiği tabir edilirken İsrail’in Esad idaresinin yanı sıra İran ve Hizbullah’la kontaklı tesisleri de vurduğu kaydedilmişti.

İsrail’in son periyotta Rusya’nın Suriye’deki askeri üslerinin yakınını vurması da dikkat çekti. 2021 sona ererken Rusların Suriye’deki hava üssü Hımeymim’in bulunduğu Lazkiye’yi vuran İsrail, temmuzda ise Rusların deniz üssünün bulunduğu Tartus’a hava hücumları düzenledi.

Rusya, 2011’de Suriye’de patlak veren savaşta ülkeye asker göndermiş ve Esad idaresine büyük takviye vermişti. İran da Esad idaresinin en büyük destekçileri ortasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.