İngiliz uzmanlardan korkutan “kış” uyarısı: Binlerce çocuk ölebilir

Rusya’nın doğalgaz kısıtlaması sonrası Avrupa’yı sıkıntı bir kış bekliyor. Birçok ülke tasarruf için şimdiden birçok tedbir aldı. Fakat bu tedbirlerin yetersiz olacağı varsayım ediliyor.  

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan habere nazaran sıhhat uzmanları, doğalgaz açmayan soğuk meskenlerin çocukların ciğerlerine ve beyin gelişimine ziyan vereceğini söyledi. Uzmanlar, önümüzdeki kışın birçok insanın hayatını kaybettiği insani bir krize yol açacağı konusunda ihtarda bulundu.

Londra Koleji Üniversitesi Sıhhat Enstitüsü’nden Michael Marmot ve teneffüs sistemi uzmanı Prof. Dr. Ian Sinha’nın incelemelerine nazaran, ülkede doğalgaz sorunu çözülmezse, soğuklar nedeniyle çocuklar uzun vadeli teneffüs yolu hastalıklarıyla karşı karşıya kalabilir.

“ÇOCUKLARIN HAYATINA MAL OLACAĞI ŞÜPHESİZ”

Sinha, çocukların akciğerlerinde oluşacak hasarın ileride KOAH, amfizem ve bronşite yol açabileceğini söylerken, soğuk meskenlerin bu kış çocukların hayatına mal olacağından “şüphe olmadığını” savundu.

“BİNLERCE CANA MAL OLABİLİR”

Marmot ve Sinha, akciğer hasarının “toksik stres” nedeniyle çocuklarda beyin gelişimini etkileyeceğini ve milyonlarca çocuğun gelişiminin ziyan göreceğini söyledi. İki uzman, soğuk havanın binlerce cana mal olacağı konusunda ikazda bulundu.

İngiliz Kararlılık Vakfı, enflasyonun en fakir haneler için yüzde 15’e ulaşması ve ömür maliyetinin artmasıyla İngiltere’nin son yüzyılın en derin geçim ve barınma kasvetiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Vakıf, 3 milyon insanın daha yoksulluk içinde yaşayacağını ve çocuk yoksulluğunun 1990’lardan bu yana en yüksek düzeye ulaşacağını, hayat standartları için “korkunç” bir görünümde olacağını kestirim ediyor.

“KORKARIM TEHLİKELİ OLACAK”

The Guardian’a konuşan Dr. Simon Langron-Hewer, “Ailelerin meskenlerini ısıtmaya zorlandığı birtakım çocuklar ortasında çok vefatlar olacak” dedi ve “Korkarım tehlikeli olacak” diye ekledi.

 

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.