İktidar 8 yıl sonra işgali itiraf etti

Yunanistan Ege’de Türkiye’ye ilişkin 20 ada ve 2 kayalığı işgal etti. AKP bugüne kadar sustu. Cumhurbaşkanı Erdoğan evvelki gün ‘işgal’ dedi.

1914’te 6 Büyük Devlet Kararı ve 1923 Lozan Antlaşması’nın 12. Hususu ile Yunanistan’ın kullanımına verilen 23 ada, gayri askeri statüde olmasına karşın silahlandırıldı. Aydın, Muğla ve İzmir vilayet sonları içindeki Türkiye’ye ilişkin 20 ada ve iki kayalık da Yunanistan tarafından işgal edildi. SÖZCÜ 2014’ten itibaren tam 8 yıl Yunan işgalini Türkiye’nin gündemine taşıdı. Fakat AKP iktidarı yıllarca bu hususta sessiz kaldı. Ta ki Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın evvelki gün Samsun’da TEKNOFEST’te yaptığı konuşmaya kadar. Erdoğan, adalarımızın Yunanistan’ın işgali altında olduğunu birinci defa kabul etti.

Yunanistan, Ege Denizi’nin kuzeyinde gayri askeri statüdeki adalardan Midilli Adası’na 1 mekanize tümeni, Limni, Sakız ve Sisam adalarına da birer mekanize tugayı konuşlandırıldı. Taşoz, Semadirek, Bozbaba, İpsara ve Ahikerya adalarına da tabur-alay düzeyinde askeri birlik yerleştirildi. Limni ve Midilli Adası’na havaalanları inşa etti ve adalardaki havaalanlarına savaş uçakları yerleştirdi.

Ege’nin güneyindeki gayri askeri statüdeki adalardan Rodos’a 1 mekanize tümeni, İstanköy’e 1 mekanize tugayı konuşlandırdı. Batnoz, Lipso, İleriye, Kelemez, İstanbulya, İncirli, Sömbeki, İleki, Kerpe ve Meis adalarına da tabur-alay düzeyinde askeri birlik konuşlandırdı. İstanköy ve Rodos’a havaalanları inşa edildi.

GÜNEY’DEKİ ADALAR

Adalarımızın işgalini SÖZCÜ aracılığı ülke gündemine taşıyan eski Ulusal Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri emekli Albay Ümit Yalım son gelişmeleri “Onur Öymen, 2004’te CHP milletvekili olarak verdiği soru önergesinde Yunanistan’ın bayrak diktiği adaların Türkiye’ye ilişkin olup olmadığını sormuş fakat önergeye karşılık verilmemişti. Erdoğan, soru önergesine 18 yıl sonra karşılık vererek Yunanistan’ın adalarımızı işgal ettiğini itiraf etti” diye kıymetlendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.