Güney Kore’den Kuzey Kore kararı

Güney Kore yetkilileri, karşılıklı anlayışı teşvik etme uğraşlarının kesimi olarak Kuzey Kore televizyonu, gazeteleri ve öteki medyaya erişim yasağını kaldırmayı planladıklarını söyledi.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı tarafından Devlet Lideri Yoon Suk Yeol’a sunulan raporda karşılıklı anlayışı artırmaya, Kore ulusal kimliğini geri kazanmaya ve gelecekteki muhtemel bir birleşmeye hazırlanmaya çalışmak için Kuzey Kore yayınlarına ve medyasına kademeli olarak müsaade verileceği belirtildi.

ERİŞİM MÜSAADESİ VERİLECEK

Bakanlık yetkilileri, Güney Kore’nin Kuzey Kore’yi misal adımlar atmaya teşvik etmek için Kuzey Kore yayınlarına erişime müsaade vermeye başlayacaklarını aktardı.

Bu planın hala Güney Kore’deki ilgili makamlarla görüşüldüğünü kaydeden yetkililer daha fazla detay vermedi.

YETKİLİLER ESNEK DAVRANIYOR

Kuzey Kore ve Güney Kore, vatandaşlarına birbirlerinin topraklarını ziyaret etmeleri, telefon görüşmeleri yapmaları, e-posta ve mektup alışverişinde bulunmaları yasaklıyor. İki ülkede de karşılıklı web sitelerine ve TV istasyonlarına erişim engelleniyor.

Güney Kore’de Kuzey Kore medyasını izlemek yahut okumak resmi olarak yasa dışı olsa da yetkililer Kuzey Kore web sitelerine erişmek için kullanılan özel ağlar yahut proxy sunucularına nadiren karışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.