Göbeklitepe’yle çağdaş Gre Fılla, Hasankeyf üzere taşınacak

Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesi kırsal Ambar Mahallesindeki, kurtarma kazılarında milattan evvel 7 binli yıllara ilişkin yapıtların ortaya çıkarıldığı, Şanlıurfa’daki Göbeklitepe ile birebir periyoda ilişkin izler taşıyan yaklaşık 11 bin yıllık Gre Fılla Höyüğü, Ambar Barajının suları altında kalacak.

Kocaköy ilçesi kırsal Ambar Mahallesi Ambar Çayı bitişiğinde bulunan 11 bin yıllık Gre Fılla Höyüğünde 2018 yılında başlatılan kurtarma kazılarında binlerce eser gün yüzüne çıkarıldı. Milattan evvel 7 binli yıllara ilişkin olduğu tespit edilen eserler Diyarbakır Müze Müdürlüğüne teslim edildi. Çanak Çömleksiz neolitik periyodun izlerini taşıyan höyük, geçen yıl su tutmaya başlayan Ambar Barajı altında kalacak.

Şanlıurfada bulunan Göbeklitepe ile benzeri özellikleri bulunan ve tıpkı periyoda ilişkin izleri taşıyan höyüğün korunması için Kültür ve Turizm Müdürlüğünce çalışma başlatıldı. Batmanın Hasankeyf ilçesindeki tarihi yapıların Ilısu Barajının altında kalmaması için yapılan ve özel platformlarla gerçekleştirilen taşımaya emsal planlama yapılarak Kültür ve Turizm Bakanlığına yazı gönderildi. 1 hafta evvel yazıya onay gelince, höyüğün taşınacağı arazi ile ilgili yer arayışına başlandı.

OLDUĞU ÜZERE TAŞINACAK

Kültür ve Turizm Vilayet Müdürü Cemil Alp, yapılacak olan taşınmada höyüğün olduğu üzere korunacağını belirterek, Taşınması için yaklaşık bir ay evvel yazı yazdık. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından geçen hafta onay geldi. Taşınmasını yapacaklar. Toplumsal medyada ‘Neden taşınmıyor?’ üzere yanlış bilgiler dolaşıyor. Biz Hazineye ilişkin yer arıyoruz. Yapılacak olan görüşmelerin akabinde höyük olduğu üzere teknik bir grup tarafından taşınacak. Birebir orada gördüğümüz resmi, taşındığı yerde göreceğiz diye konuştu.

Mahallelilerden Şener Çiçek, höyüğün su altında kalacak olmasına üzüldüklerini söz ederek, Şu an çalışmalar sürüyor. Eserler Diyarbakır Müzesine götürülüyor, ona seviniyorum. Köyümüzün tanınması hedefiyle da aslında seviniyoruz sözlerini kullandı.

Mehmet Oruç ise, höyüğün su altında kalmasını istemediklerini söz ederek, Burası turistik bir yer. Keşfedilmemiş, turistik alanları var dedi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.