Emlakçılardan ‘yüksek kira’ broşürü: Cürüm duyurusunda bulundular!

Son devrin en ağır gündem hususlarından olan konut ve kira fiyatlarındaki artış, yurttaşın cebini yakmaya devam ediyor. Bu süreçte, birtakım emlakçıların kira piyasasını speküle ettiği görüldü.

Ev sahiplerine ‘Evinizi en güzel fiyata kiraya verelim’ ve ‘Evinizin piyasası mevcut kiradan daha fazla’ üzere telaffuzlarla kapı kapı gezip broşür dağıttığı ortaya çıktı.

‘Senin meskenin piyasası daha yüksek’ üzere vaatlerde bulunan emlakçılar, konut sahiplerine bir nevi baskı yaparak kiracılarını çıkarmalarına ve fahiş fiyattan konutlarını kiraya vermelerini sağlıyor. Bu durum kira fiyatlarındaki artışı tetiklerken ve kiracıları da mağdur ediyor.

‘EVLERİNİZİ UCUZA VERMEYİN’ DİYE BASKI KURUYORLAR

Kendi ikametinin posta kutusuna emlakçılar tarafından broşür bırakıldığını, bu broşürde konut sahiplerinin aklını çelecek sözler yer aldığını ve bu emlakçılar hakkında cürüm duyurusunda bulunduğunu belirten Avukat Taha Burak Özkan şunları söyledi:

“Öncelikle kira fiyatlarının fırsatçılar tarafından artırıldığı bugünlerde, biz birtakım tespitlerde bulunduk. Bu bahisle alakalı hukukî teşebbüslerde bulunduk. Ankara’da ikamet ettiğimiz kendi sitede posta kutusunda bir grup emlakçılar tarafından ‘Evlerinizin uygun fiyattan verildiğini, en yüksek fiyata kiraya verildiğine emin misiniz?’, ‘Evlerinizi kiraya verirken bizimle görüşün’ tabiri caizse ‘Evlerinizi ucuza vermeyin’, ‘Bizimle birlikte emlakçılar aracılığıyla konutlarınızı en yüksek fiyattan kiraya verin’ biçiminde broşürler dağıtıldığını gördük. Bu mevzuyla alakalı bir araştırma süreci içerisine girdiğimizde malum emlak ilan sitelerinde de sıkça düzmece ilanlara rastladığımızı fark ettik. İlan numaralarını aradığımızda bu türlü bir konutun olmadığını lakin örnek olarak 3 bin lira olan kiralık bir dairenin 3 bin TL, 3 bin 750 TL, 4 bin TL hatta 5 bin TL üzere fiyatlardan geçersiz ilanlarla internete verildiğini tespit ettik. Ve ardından bu broşürle ilanların fotoğrafların çıktılarını alarak Ticaret Bakanlığı’na şikayette bulunduk. Ticaret Bakanlığı’na yaptığımız şikayetimizin neticelenmesinin akabinde bu güç vakitlere halkımıza tabiri caize fırsatçılık yaparak köstek olan şahıslarla ilgili ayrıyeten cürüm duyurusunda bulunacağız.”

FIRSATÇILARA KARŞI UYARI

Özkan, “Her şeyi mahkemelerden, kolluktan, ilgili isimli idari ünitelerden beklememek lazım. Vatandaşların da fırsatçılara göz açtırmaması ismine elinden geleni yapmalarını öneriyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.