Dünya AIDS Raporu: Tedbir alınmazsa 2025’te her yıl 1.2 milyon yeni olay olacak

Birleşmiş Milletler’e bağlı UNAIDS kuruluşu, AIDS ve hastalığa neden olan HIV virüsü hakkında global raporu dün Kanada’da açıklayarak Kovid-19 salgını ve öteki global sorunlar sebebiyle AIDS ile savaşın tehlike altında olduğunu vurguladı. HIV hadise sayısı 2020ye kıyasla 2021de yüzde 3.6 düştüğü, bu düşüşün aldatıcı olmamasını belirterek başka yandan 10 yılda düşüşte olan olay sayısının yine artışa geçtiği söz edildi. Mevcut yolda ilerlenmesi halinde 2025’te yıllık yeni AIDS yahut HIV olay sayısının 1.2 milyonun üzerinde olacağı ön görüsünde bulunuldu.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının bir kesimi olarak 2030 yılına kadar bir halk sıhhati tehdidi olan AIDS’i sona erdirmek için global uğraşlara öncülük eden UNAIDS, AIDS hastalığının ve hastalığa neden olan HIV virüsü hakkında Tehlike İçinde isimli global raporunu dün Kanada’nın Montreal kentinde basın açıklamasıyla yayınladı.

Raporda, salgın sebebiyle AIDS ve HIV hadise sayılarında küçük bir düşme yaşandığını lakin bunun aldatıcı olmaması gerektiğini zira 10 yıllık süreçte aslında olay sayılarının tekrar yükselişte olduğu konusunda uyardı.

ASYA VE PASİFİK BÖLGESİ

UNAIDS yetkilileri Doğu Avrupa ve Orta Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da birkaç yıl içinde yıllık HIV olaylarında artış görüldüğünü belitti. Bilhassa Asya ve Pasifik’te, kademeli düşen HIV hadiselerinin tekrar yükseldiğini vurgulayan yetkililer, gelecek 10 yılda eni HIV hadiselerini önlemek ve AIDS pandemisini sona erdirmek için çabucak harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı. Açıklamada Global olarak yeni hadise sayısı 2020 ile 2021 ortasında sırf yüzde 3.6 düştü, bu 2016’dan bu yana yeni HIV olaylarındaki en küçük yıllık düşüş denildi.

2021’DE HER DAKİKA BİR BULAŞMA YAŞANDI

Dünyanın en kalabalık bölgesi olan Asya ve Pasifik’te, yeni HIV hadiselerinin düştükleri yerden yükseldiğini söz eden yetkililer, bu bölgelerdeki tırmanan olay sayılarının tasa verici olduğunu vurguladı. 2021 yılında her iki dakikada bir bulaşma olayının yaşandığının altı çizilirken bilhassa genç bayan ve genç kızlar ortasında olay sayılarının arttığı vurgulandı. Sahra altı Afrika’da, ergen kızlar ve genç bayanların HIV kapma mümkünlüğü, ergen erkek ve genç erkeklere nazaran üç kat daha fazla olduğu belirtildi. AIDS pandemisi, 2021’de ortalama olarak her dakika bir can aldı ve 650 bin AIDS mevti gerçekleşti.

Rapor, eşitsizliklerin üstesinden gelmek için acil tedbir alınmazsa, yıkıcı sonuçlar olacağını ve mevcut yolda ilerlenmesi halinde 2025’te yıllık yeni AIDS yahut HIV olay sayısının 1.2 milyonun üzerinde olacağını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.