Düdüklü Tencere Contası veya Lastiğinin Önemi

Düdüklü Tencere Contası ve Yüksek Basıncın Önemi

Düdüklü Tencere Lastiği bizim düdüklü tencerenin marifetlerinden yararlanabilmemiz için çok önemlidir. Günümüzde neredeyse her evde bir veya birden fazla düdüklü tencere var. O yüzden bu sektördeki en çok tüketilen yapı elemanlarının başında geliyor. Kilitli kapağı sayesinde sıkıca kapanmasına rağmen. Metal bir yüzeyden hala hava alabiliyor tencereler. Bu contanın da en büyük faydası, iki meral arasında sızdırmazlığı sağlamaktır.

Düdüklü Tencere Lastiğini Nereden Temin Edebilirim?

Bu sorunun cevabı için, önce neyi aradığımızı bilmemiz gerekiyor. Hangi marka tencere kullanıyoruz. Ayrıca kaç numara? Bu konuda size yön verebilmesi için Türkiye’de Tencere lastiği konusunda önemli bir marka olan Özeniş Bakalit‘in sitesini önereceğim. 1964 yılından beridir bakalit sektöründe faaliyet gösteren firmanın neredeyse tüm markalar için ürünü mevcut.

Düdüklü Tencere Contası veya Lastiğinin Önemi Düdüklü Tencere Düdüklü Tencere Kullanımı Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır

Resimlere göz atmak için 82 Saniye beklemeniz gerekmektedir. (Robot Kontrol)

Düdüklü tencerenin pişirme mantığını bilirseniz neler yapabilirsiniz? Bu sorunun cevabını bilmek size mutfakta  çok büyük bir başarı sağlayabilir. Düdüklü tencere contası ve onun tam oturmuş olması, lezzetli yemekler yapmanızda çok büyük rol oynar. Düdüklü yüksek basınç ve buhar teknolojisi sayesinde yemekleri pişirir. Bu sayede hem yemekleri çok kısa sürede pişirir. Hem de kapalı pişirme sayesinde yemeklerin tadını asla kaybetmezsiniz. Aksine daha lezzetli yemekler pişirerek mutfak becerinizi geliştirebilirsiniz. Yapmış olduğunuz yemeklerle de ailenizin ve dostlarınızın hayranlığını kazanabilirsiniz. Unutmayın düdüklü tencere de kusursuz bir yemek pişirmek istiyorsanız. Düdüklü Tencere Lastiğinin tam oturduğuna emin olun…

Bir Basit Düdüklü Tencere Tarifi

Düdüklü tencere de tavuklu patates yemeği. İnanın yemeğinize ve lezzetine hayran kalacaklar. Önce 500-700 GR Civarında orta boy patatesleri soyun. Bunları büyük şekilde 4 parça olarak doğrayın. Üzerine iri şekilde yine 4 adet kırmızı papya biberi doğrayın. Yine biberleri de iri parçalar halinde 5-6 dilim olacak şekilde doğrayın. Yaklaşık 15-20 adet minik soğanı tek parça olarak içine ekleyin. Son olarak da olmazsa olmaz sarımsak. Yaklaşık yine 15-20 adet sarımsağı temizleyerek. Tek parça olarak tencereye ekleyin. Kişi başı 2 adet olacak şekilde Tavuk Bagetleri de ekledikten sonra. İçerisine 1 su bardağı su ve yaklaşık 200-250 GR tereyağı ekleyin. Kapağı kapatın ve düdüklü ötmeye başladıktan yaklaşık 17-20 dakika sonra ocaktan indirin….

Afiyet olsun.

Sıkça Sorulan Sorular

Evet, Et pişirme için kullanılabilecek en uygun tencere türüdür,

Düdüklü Tencere sebze yemekleri için çok uygun değildir. Genelde et pişirmeye daha uygundur.

Düdüklü Tencere fiyatları 450 Liradan başlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir