DEVA Partili İbrahim Çanakcı’dan kur muhafazalı mevduat yansısı

DEVA Partisi İktisat ve Finans Siyasetleri Lideri İbrahim Çanakcı, “Kur muhafazalı mevduata iki ayda yapılan ödeme 16,3 milyar TL. Dolar kuru 15,95’de kalsa bile kamuya 50 milyar TL’den fazla ek yük gelecek. Bu türlü bir israf ve haksız servet transferi görülmedi” açıklamasını yaptı.

DEVA Partisi İktisat ve Finans Siyasetleri Lideri İbrahim Çanakcı, yaptığı yazılı açıklama ile iktisat gündemini kıymetlendirdi. Kur muhafazalı mevduat ödemelerinin yurttaşın cebinden çıktığını belirten Çanakcı, şu değerlendirmeleri yaptı:

“EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI”

“İktidar mensupları, kuru denetim edebileceklerini zannederek mevduata kur garantisi verdiler. Lakin konuttaki hesap çarşıya uymadı. Temelsiz tezlerde, basiretsiz siyasetlerde ve vahim yanlışlarda ısrarın sonucunda kuru patladı. 18 Mayıs’ta kur muhafazalı mevduata 3 ay için yüzde 16,5 (yıllık bileşik yüzde 84) faiz ödediler. Bunun yalnızca 4,25 puanlık kısmı bankalar tarafından ödendi. 12,2 puanlık kısmı ise milletin cebinden Hazine tarafından ödendi. Milletin parasıyla bir küme daha da zenginleşirken halk daha fakirleşiyor. Bu adaletsizliğe son vereceğiz.

‘DEVLETİ BATIRMA PROJESİ’

Kur muhafazalı mevduata iki ayda yapılan ödeme 16,3 milyar TL. Üstelik TCMB’nin ödediği ve vazgeçilen vergiler buna dahil değil. Bunlar eklendiğinde Hazineye, hasebiyle millete yük katlanıyor. Kurlardaki artış iktidarın umut ettiği düzeyin çok üzerine çıktığı için gelecekte karşı karşıya kalınacak yük de önemli biçimde arttı. Dolar kuru 15,95’de kalsa bile kamuya 50 milyar TL’den fazla ek yük gelecek. Bu türlü bir israf ve haksız servet transferi görülmedi. Bu nedenle biz kur muhafazalı mevduata devleti batırma projesi demiştik.”

‘REZERVLER ERİMEYE DEVAM EDİYOR’

Kur muhafazalı mevduat için millet ağır bir bedel öderken, buradan Merkez Bankası’na giden dövizler, rezervi artırmada kullanılmıyor, art kapıdan satılarak çar çur ediliyor.  Tıpkı çar çur ihracatçıların mecburî devrettiği dövizler için de geçerli. Hakikaten, bu iki kaynaktan Merkez Bankası’na milyarlarca döviz akarken rezervler artmıyor tam bilakis erimeye devam ediyor.

TCMB Net Döviz Konumu (swap hariç milyar $), 17 Aralık 2021 tarihinde -58,2 iken, 13 Mayıs 2022 tarihinde ise -61,4 oldu. Kur muhafazalı mevduat ve mecburî döviz zamanlarına karşın net rezervler 3,2 milyar dolar berbatlaştı. Bu durum 130 milyar doları yakan iktidarın geçmişten hiç ders çıkarmadığını art kapı satışlarına devam ettiğini gösteriyor. Gerçekten, bu yıl içinde 30 milyar doların, 17 Aralık 2021’den itibaren ise 40 milyar doların üzerinde rezervin art kapıdan satıldığı varsayım ediliyor.

‘GİZLENEN BİLGİLER DÜRÜSTLÜĞÜ YOK EDER VE RİSK PRİMİNİ ARTTIRIR’

Art kapıdan satılan rezervi tam bilemiyoruz. Zira bilgiler gizleniyor ve karartılıyor. Merkez Bankası ve Hazine-Maliye Bakanlığı’na sesleniyoruz: Kur muhafazalı mevduat ve zarurî evrelerden TCMB rezervine giden meblağı, art kapıdan satılan döviz meblağını, kur muhafazalı mevduat için TCMB’nin yaptığı ödemeleri, kur muhafazalı mevduatta vazgeçilen kurumlar ve gelir vergisi fiyatını nizamlı olarak açıklayın. Bunlarla ilgili bilgileri gizlemek dürüstlüğü yok eder ve risk primini daha da arttırır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.