Cumhurbaşkanı’ndan evvel cemevine belediye hizmeti!

Erdoğan muharrem ayı nedeniyle Mamak’taki Hüseyin Gazi Cemevi’ne gidecek. AKP’li belediye birinci kere Cemevi’yle ilgilendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, programında son anda bir değişiklik olmaması halinde bu akşam Mamak’ta bulunan Hüseyin Gazi türbesi ve Cemevi’ni ziyaret edecek. Cumhurbaşkanı’nın yanı sıra, değişik vilayetlerden davet edilen 10 Alevi dedesi ve İçişleri Bakanı da muharrem ayı orucunu Cemevi’nde açacak.

Ankara’da üç Cemevine planlı bir biçimde taarruz yapılırken, bu taarruzlardan 5 gün evvel Hüseyin Gazi Cemevi’nde de keşif yapıldığı, Cemevini ziyaret eden Demokrat Parti Genel Lider Yardımcısı Cemal Enginyurt’a söylemişti.

AKP’li Mamak Belediyesi, Cemevi’ne gidip, “Bundan sonra burayla biz ilgileneceğiz” dedi. Türbe, Cemevi ve etrafı zirveden tırnağa yenilendi…

20 DÖNÜMDE HİZMET

Gelen kişinin hal ve hareketlerindeki aksilikler üzerine, Alevi Dedesi Hüseyin Öz, gelen kişiyi Cemevi’nden çıkarıp muhafazalar eşliğinde uzaklaştırmıştı. AKP’li Mamak Belediyesi hudutları içinde olmasına karşın, Cemevi’ne belediyenin bir dayanağı olmuyordu. Bir hafta evvel Cemevine gelen belediye yetkilileri, bundan bu türlü türbenin hizmetiyle kendilerinin ilgileneceğini söyledi. Araç-gereç ve çok sayıda belediye emekçisi Cemevi’nin yaklaşık 20 dönümlük yeri üzerinde peyzaj düzenlemesi yaptı, fidan ve çiçekler dikti. Belediye, Cemevi ve türbe içinde de doruktan tırnağa kapsamlı paklık yaptı.

TAHSİSİ DE YAPILDI

Yıllardır hizmet alamadıkları belediyenin, Cemevi ve türbeye birden ilgi göstermeleri karşısında Hüseyin Gazi Vakfı yetkilileri de şaşırdı. Türbe alanının tahsisi de vakıf üzerine yapıldı. Belediye, Cemevi’nin  yemekhane, kesimhanesini de yeniledi. Belediyenin bu hizmetinden vakıf yetkilileri son derece şad kalırken, bunun nedenini daha sonra gelen telefonla öğrendiler. Vakıf yetkililerini telefonla arayan İçişleri Bakanı’nın danışmanlarından Ali Arif Özzeybek, Cumhurbaşkanı’nın Muharrem ayı nedeniyle Cemevine geleceğini ve orada iftara katılacağını söyledi. Yemeğe değişik vilayetlerden 10 dede de davet edildi. Vakıf yetkilileri türbe ve etrafının düzenlenmesinden mutlu olduklarını belirtti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.