‘Castorone’ isimli gemi, Çanakkale Boğazı’ndan geçti

Karadeniz’de bulunan 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin karaya çıkartılması için hem deniz hem de kara kısmında, yaklaşık 5 bin çalışanla çalışmalar devam ediyor.

Karadan yaklaşık 170 kilometre açıkta bulunan Sakarya Gaz Sahası’ndan Filyos Doğal Gaz Sürece Tesisine gazın uluşmasını sağlayacak boruların büyük bir kısmı ‘Castorone’ isimli dev gemi tarafından yapılacak.

Sığ bölümlerde ‘Castoro 10’ isimli geminin yaptığı süreçlerin akabinde ‘Castorone’ derin denize boruları serecek.

MARMARA DENİZİ’NE GERÇEK YOLA ÇIKTI

Derin denizde boru serpme sürecini yapacak olan ’Castorone’ isimli gemi saat 06.00 sularında Ege Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giriş yaptı.

Saat 07.45 sıralarında Çanakkale önlerinde olan gemi, Kilitbahir Kalesi ve ’Dur Yolcu’ yazısı önünden ilerleyerek boğazın hareket yapılması en güç noktası olan Nara Burnu’nu döndükten sonra Marmara Denizi’ne hakikat yol aldı.

‘Castorone’ isimli geminin 6 Temmuz tarihinde Filyos limanında olması bekleniyor.

Derin denizlerde boru yerleştirme sürecini yapacak olan Bahama bayraklı “Castorone” isimli gemi, toplam 325 metre uzunluğunda ve 39 metre genişliğinde, 102 bin 32 groston yükünde olan geminin geçişine, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ilişkin römorkörlerle Kıyı Güvenlik takımları de eşlik etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.