Bosnalıları Sırplara teslim eden Hollanda’dan pişkin savunma: Biz elimizden geleni yaptık

Hollanda Savunma Bakanı Ollongren, Srebrenitsa’da 27 yıl evvel işlenen soykırımda yakınlarını kaybeden ailelerden özür diledi. Milletlerarası kurumların temiz halkı koruyacağına dair kelam verdiklerini vurgulayan Ollongren, “Hollanda da bunlardan biriydi. Her şeye karşın Srebrenitsa ezip geçildi. Askerlerimiz elinden geleni yaptı. Soykırımın tek hatalısı Sırplar’dır” sözlerini kullandı. Hollandalı Bakan Ollongren’a karşılık niteliğinde bir konuşma gerçekleştiren AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise, “Katliam sırasında milletlerarası topluluğun ortaya koyduğu sessizlik, kararsızlık ve duyarsızlık en az yaşanan soykırım kadar insanlığın hafızasında derin ve acı izler bırakmıştır. Srebrenitsa’yı unutmayacağız unutturmayacağız.” şeklinde konuştu.

ollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, soykırımın 27’nci yılında eski akümülatör fabrikasında düzenlenen anma merasiminde konuştu.

Srebrenitsa’nın 27 yıldır müthiş anılara mesken sahipliği yaptığına işaret eden Ollongren, “Güvenli alan sunması gereken Birleşmiş Milletler (BM) askerlerine olan güvensizlik de hissediliyor. Bu, vakitle unutulmayacak kadar fecî bir soykırım ve vakit sizin kaybettiklerinizin acısını asla azaltmayacak.” dedi.

‘SOYKIRIMIN TEK HATALISI SIRPLARDIR’

Ollongren, memleketler arası kurumların pak halkı koruyacağına dair kelam verdiklerini vurgulayarak, “Hollanda da bunlardan biriydi. Her şeye karşın Srebrenitsa ezip geçildi. Askerlerimiz misyonlarını yerine getirmek ve savunmasız insanlara yardım edebilmek için ellerinden geleni yaptı.” diye konuştu.

Yaşanan acıların silinemeyeceğini söyleyen Ollongren, “Soykırımın hatalısı Bosnalı Sırplardır. Lahey’deki mahkeme sayesinde birçoğu cezasını aldı lakin milletlerarası kurumlar Srebrenitsa’daki halka inanç sunmalıydı. Hollanda da bu başarısızlığın bir kesimi. Bu nedenle sizlere en derin özürlerimizi sunuyoruz. Temmuz ayı Bosna Hersek ve Hollanda’yı sonsuza kadar birbirine bağladı.” dedi.

Bu ortada kurbanların yakınlarınca 2007’de açılan davada Lahey Bölge Mahkemesi, Srebrenitsa’nın işgali sırasında Birleşmiş Milletler bünyesinde vazifeli Hollandalı askerlere sığınan 300 Boşnak sivilin Sırplara teslim edilmesinden Hollanda’yı hatalı bulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.