Borusan Contemporary: Perili Köşk’e özel eserler

Borusan Contemporary iki yeni stantla yeni döneme bugün merhaba diyor. Britanyalı sanatçı kolektifi United Visual Artists’in (UVA) Julia Kaganskiy küratörlüğünde hazırlanan “UVA: Kaosun Eşiği” ile Necmi Sönmez’in küratörlüğünü üstlendiği Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu seçkisi “Hibrit Mekânlar” evvelki gün basın toplatısıyla küratör ve sanatçı eşliğinde tanıtıldı. Stant bugünden itibaren Perili Köşk’te ziyaret edilebilecek.

Ağırlıklı olarak Borusan Contemporary’nin siparişi üzerine üretilen yapıtlardan oluşan “UVA: Kaosun Eşiği”, ışık, form ve hareketin iç içe geçtiği heykel, performans ve yere has yerleştirmelerden oluşuyor. Aslında stant kozmikten dünyeviye hakikat bir seyahat üzere…

Serginin ikinci katında izleyiciyle buluşan yerleştirmeler (“Evreler” ve “Ufuk Noktası 3:1 #3) kozmostaki tertip mefhumunu araştırırken, etimolojiler, psikanalistler Freud ve Jung’un metinlerinden yararlanarak, bu metinleri algoritmik olarak yine sıralayıp birleştirmek suretiyle, yeniden bu metinlerle bağlı şiirsel kompozisyonlar üretiyor.

Şimdiki Vakit Şoku ise ziyaretçileri dünyayla ilgili gerçek vakitli bilgiler sunan data sayaçlarıyla karşı karşıya bırakıyor. Sayaçlar, bir yandan ömrümüzü değiştiren küresel olaylardan gündelik yaşama dair kıymetsiz bilgilere kadar geniş bir skalada uzanan dataları gösterirken bir yandan da bilgi çağında bilginin ölçüsü ve suratının sonlu bilişsel sistemimize nasıl yeni zorluklar çıkardığının altını çiziyor. Akış fotoğrafları ise çağdaş dünyanın çok süratli ritmine neredeyse taban tabana zıt görünen etkin bir burada olma haline ve odaklanmaya davet ediyor.

Borusan Contemporary Müdürü Kumru Eren, stantlara dair, “…Her iki stant de antik Yunandan bugüne tartışılan, yer ve uzam fikirlerini gerek ontolojik gerekse de pratik olarak ele alıyor. Sanatseverlerin, UVA’nın çalışmaları aracılığıyla yeni medyanın müspet bilimlerle toplumsal bilimler ortasında nasıl bir arayüz olarak fonksiyon gördüğüne şahit olacaklarını ve mühendislik ile insan bilimlerinin bir aradalığıyla şekillenen yeni anlatıların ilhamını yakalayacaklarını düşünüyorum” diye konuştu.

Küratör Dr. Necmi Sönmez’in hazırladığı Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu seçkisi “Hibrit Mekânlar” ise Perili Köşk’e özel olarak üretilmiş yapıtlarla birlikte, daima olarak değiştiği için çok katmanlı bir karaktere sahip olan “müze mekânını” büyüteç altına alıyor.

Sergi, mimariyi mekânsal dizaynın ötesine taşıyarak toplumsal, politik ve ekolojik duruş açılarıyla yeni kavramları tartışmaya açıyor. Perili Köşk’ün hibrit yapısını ele alarak mimarinin çağdaş sanat karşısındaki pozisyonlarına odaklanırken çağdaş sanat ile aktüel mimarlık ortasındaki diyaloğu ağırlaştırmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.