Borsa dolar bazında 17 yılın en güçlü rallisini gerçekleştirdi

Yurt içi piyasalar dünya genelinde devam eden ultra şahin para siyasetleri ve artan resesyon riskiyle düşüş eğiliminde hareket eden global hisse piyasalarından müspet ayrışmayı sürdürüyor.

Uzun müddettir sessizliğini koruyan banka payları öncülüğünde gerçekleşen rallide BIST 100 endeksinde rekor üzerine rekor kırılırken, dolar bazında bakıldığında ise analistlerin “kritik direnç” olarak nitelendirdikleri düzeyler bir bir geçiliyor.

BIST 100 endeksindeki yükseliş ralli başından bu yana yüzde 48’e yaklaşırken, endeksin gördüğü en yüksek düzey rekoru da dün 3.545,86 puana taşındı.

Salı günü 122,9 milyar lirayla hacim rekoru kırılan BIST 100 endeksine dahil paylarda, yükselişin artış eğilimindeki hacimle de desteklenmesi dikkati çekiyor.

BIST 100 endeksi dolar bazında üst üste 8 haftadır paha kazanırken, kelam konusu performans, haftalık değerlendirmede Temmuz 2005’ten bu yana görülen aralıksız en güçlü ralliye işaret ediyor.

Yabancı yatırımcıların 8 ay ortadan sonra ağustosta 694,3 milyon dolar net alım gerçekleştirmesi kelam konusu yükselişte tesirli olurken, yabancıların borsadaki hissesi yüzde 32,71’den 33,57’ye yükselse de hala tarihi düşük düzeylerde.

BIST 100 endeksinde yükü yüksek olan banka payları geçen ay yatırımcısının yüzünü güldürürken, eylülde de rallinin öncülüğünü yapmaya devam ediyor.

Analistler, borsada bankalar başta olmak üzere bir çok şirketin uzun bir müddettir ucuz kaldığını belirterek, enflasyon baskısı sebebiyle borsanın getiri arayışındaki yatırımcılara kıymetli bir fırsat sunduğunu söyledi.

Açıklanan ikinci çeyrek şirket finansal sonuçlarının epeyce parlak olduğunu aktaran analistler, yüksek karlılıkların banka paylarına olan talebi öne çıkardığını tabir etti.

Analistler, BIST 100 endeksinin dolar bazlı değerli direnç pozisyonunda olan 175 ve 190 düzeylerinin süratli halde aşıldığını belirterek, buna rağmen tarihi tepesi olan 510 puana nazaran hala değerli bir potansiyel taşıdığını lisana getirdi.

Bankalar endeksi sırtlamayı sürdürüyor

Ağustosta yüzde 51,8 prim yapan bankacılık endeksi, eylül başından bu yana yüzde 39,2 artışla endeksin yükselişinde lokomotif misyonunu görüyor.

Banka payları ortasında 8 Eylül prestijiyle eylül başından bu yana en fazla getiriyi yüzde 77,1’le Vakıfbank sağlarken, onu yüzde 59,6’yla Halkbank ve 57,1’le İş Bankası (C) takip etti.

Eylül başından bu yana madencilik endeksi yüzde 14,6 getiriyle bankacılık endeksini takip ederken, onu yüzde 13,6 çıkarla gayrimenkul yatırım iştiraki izledi.

Analistler, BIST 100 endeksindeki yükselişin ralli başlangıcı olan 18 Temmuz’dan bu yana yüzde 48’e yaklaştığına dikkati çekerek, muhtemel kar realizasyonları ve teknik düzeltmelere karşı yatırımcıların temkinli olmasında yarar olduğunu lisana getirdi.

Küresel bazda enflasyon ve resesyon baskısının artmaya devam ettiğini ve merkez bankalarının ultra şahin duruşlarını koruduklarını tabir eden analistler, kelam konusu siyasetlerin dünya genelinde riskli varlıklara olan talebi törpülediğini söyledi.

Analistler, yurt içi piyasaların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın siyaset faizini düşürmesi ve piyasada tahvil faizlerinin 2020’den bu yana en düşük düzeylerine gerilemesinin hisse piyasalarını desteklediğini kaydederek, şirket karlılıklarının devam edeceğine yönelik tüketim ve ihracat bilgilerinin de gelece yönelik projeksiyonları olumlu etkilediğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.