Bakan Kurum duyurdu: Konut sahipleri dairelerini borcu bitmeden katiyetle satamayacak

TOKİ Toplumsal Konut Projesi evvelki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. 31 Ekim’e kadar sürecek müracaatları başladı. Mesken sahibi olmak isteyen bir milyondan fazla kişi müracaat yaptı. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ortalarında Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik’in de bulunduğu medya yöneticileriyle buluştu, projenin ayrıntılarını merak edilenleri bir bir anlattı.

‘EMLAK SİTELERİ İLANLARLA DOLU’

‘Çok önemli bir sorun daha var’ diyen Bakan Kurum,

kurada mesken sahibi olma hakkı kazananların bir mühlet sonra dairlerini sattığını belirten Kurum, “Bu bir çeşit toplumsal konut rantı aslında. Bilhassa emlakçılar üzerinden kurulan bir tezgah çok konuşuluyor. Dairenin borcu bitmeden tapuda değil de “ikili anlaşma” ile satanlar var. Kimse yok demesin emlak siteleri bu türlü ilanlarla dolu” dedi.

‘EVLERİNE EL KOYACAĞIZ’

Gerekli bütün tedbirlerin alınacağını vurgulayan Bakan Kurum şöyle devam etti: “Ev sahipleri, dairelerini borcu bitmeden katiyen satamayacaklar. Gayri resmi yollarla satanları tespit edersek, meskenlerine el koyacağız. Konutunu 14 Eylül itibariyle satanlar konut başvurusu yapamayacaklar. Bununla birlikte toplumsal konut sahiplerinin konutlarını kiraya vermesinde bir sakınca yok.”

‘BÜYÜK İLGİ GÖRECEK’

Alt gelirliler için yapılan dev konut projesinin büyük ilgi göreceğini söyleyen Kurum, “Bu projenin yoğunluğunu atlatalım orta ve üzeri gelirliler için bir kampanya yapacağız” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.