Almanya Türk çalışanlara kapıları açıyor: Binlerce personel alınacak

Son devirde ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte çok sayıda nitelikli iş gücü Türkiye’den ayrılarak Batı ülkelerine gitmek için çabalarken Almanya’da Türk çalışanlar için dikkat alımlı bir gelişme yaşandı.

Almanya’nın çok okunan gazetelerinden Bild am Sonntag, Almanya’nın içişleri bakanlığı, ulaştırma bakanlığı ve çalışma bakanlıklarına dayandırdığı haberde, ülkede binlerce yabancı personel alınacağını duyurdu. Gazete, Almanya’daki havalimanlarındaki çalışan eksikliğini süreksiz yabancı çalışanlarla doldurulmanın planlandığını aktardı.Başta Almanya olmak üzere son haftalarda birçok Avrupa ülkesinde Covid-19 yasaklarının kalkmasıyla havalimanlarında bir yoğunluk meydana geldi.

Sözcü’de yer alan habere nazaran, Bild am Sonntag, Almanya bakanlıkların ortak bir kampanya yaparak 2.000 ile 3.000 yabancı çalışanı işe almayı planladığını yazdı. Bu plan kapsamında binlerce Türk vatandaşının Temmuz ayından itibaren birkaç ay mühletle Almanya’da çalışabileceği belirtili.

Gazeteye konuşan Çalışma Bakanı Hubertus Heil, “Çalışanlara düzgün bir maaş ve kısa bir için düzgün bir kalacak yer sağlamalıyız. İnsanları sömürmemeli ve toplumsal bir fark yaratmamalıyız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.