Almanya: G7, kömür kullanımına son vermeye öncülük edebilir

G7 ülkeleri, global ısınmayla çaba kapsamında kömür projelerine ait finansmanları durdurmaya karar verdi.

Kelam konusu ülkelerden üst seviye yetkililer, Almanya’nın başşehri Berlin’de bir ortaya gelerek, fosil yakıtlardan yenilenebilir güce geçiş için ortak maksatlar üzerinde çalışmalar gerçekleştirdi.

Kömür iletisi: G7 öncü rol üstlenebilir

Almanya Güç ve İklim Bakanı Robert Habeck, “G7, kömür kullanımını sona erdirmeye ve ulaşım sistemini karbondan arındırmaya öncülük edebiliriz.” dedi.

G7 üyeleri İngiltere, Fransa ve İtalya, önümüzdeki birkaç yıl içinde elektrik için kömür kullanımını durdurma konusunda makul tarihler ortaya koydu.

Ülkelerin belirlediği tarihler

Almanya ve Kanada 2030 yılını hedeflerken, Japonya biraz daha vakit istiyor. ABD ise elektrik üretimi için fosil yakıt kullanımını sona erdirme tarihini 2035 olarak belirledi.

Associated Press’in haberine nazaran, ortak tarihin belirlenmesi, öbür büyük kirleticiler için son tarih belirleme ve geçen yılki Birleşmiş Milletler İklim Tepesi’nde varılan mutabakat üzerinde uzlaşı konusunda baskı oluşturabilir.

“Ekolojik dönüşüm hızlandı”

Habeck, sorunun önümüzdeki ay Almanya’nın Elmau kentinde yapılacak G7 Önderleri Doruğu’na ve akabinde bu yıl içinde 20 başkan ve yükselen ekonomiler Kümesi toplantısına taşınabileceğini söyledi.

Alman Bakan, “Şu anda gördüğümüz şey, ekolojik dönüşümün hızlanmasıdır.” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.