ABD Lideri Biden, ‘Çip ve Bilim Yasası’nı imzaladı

ABD Lideri Joe Biden, Çin’e kayan üretimin ABD’ye dönmesini teşvik için çip yasasını imzaladı.

Biden, Beyaz Saray’daki Gül Bahçesi’nde (Rose Garden) düzenlenen merasimde, Çin’e kayan çip üretiminin tekrar ABD’ye dönmesini teşvik eden 280 milyar dolarlık çip yasasını, birtakım eyaletlerin valileri, teknoloji şirketlerinin yöneticileri ve özel davetlilerin huzurunda imzaladı.

Biden, “Bugün imzaladığım Çip ve Bilim Yasası, ABD için kuşakta bir sefer gelen yatırım fırsatı olarak Amerikan halkının gurur duyabileceği bir yasadır. Çip sanayisinin geleceği Amerika’da üretilecek.” dedi.

Yasanın hem demokratlar hem de Cumhuriyetçiler tarafından desteklendiğini ve bunun “kritik değere sahip olduğunu” kaydeden Biden, “Ülkemizin geleceği hakkında bu kadar optimist olmamın sebebi sizlersiniz. Biliyorsunuz, Çip ve Bilim Yasası Amerika’da yarı iletken üretme eforlarımızı güçlendiriyor. Bu yatırım tek başına 40 bin istihdam yaratacak.” diye konuştu.

ABD Lideri, yeni yasa için yapılan yatırım nedeniyle gelecek 6 ay boyunca yarı iletken fabrikalarının inşa edileceği, yalnızca bu inşa sürecinin tek başına 1 milyondan fazla istihdam sağlayacağını bildiren tahlile atıfta bulundu.

Geniş davetli topluluğuna konuşan Biden, Ros Garden’daki iş beşerlerine, “Milletimiz ve dünyaya daha büyük umut ve fırsatlar için uygun işler yaratmak için çalışanları güçlendirin, ekonomiyi büyütün, yalnızca zenginler için değil, herkes için büyüyün.” tabirini kullandı.

ÇİN’E GÖNDERME YAPTI

Başkan Biden, ABD’nin elini rakiplerine karşı güçlendirecek yasanın Çin’i rahatsız ettiğini lisana getirerek, “Çin Komünist Partisi’nin bu yasa tasarısına karşı ABD iş dünyasında etkin olarak lobi yapmasına şaşmamalı. ABD, bu gelişmiş çiplerin üretiminde dünyaya öncülük etmelidir. Bu yasa tam olarak bunu yapacak.” dedi.

Biden, “Eskiden dünyada araştırma ve geliştirmede bir numaraydık, artık 9’uncu sıradayız. Çin on yıllar evvel 8’inci sıradaydı, artık ikinci sıraya yükselmiş durumda ve öbür ülkeler süratle yaklaşıyor. ABD dünyaya liderlik ediyordu. Size kelam veriyorum gelecek 10 yıllarda da buna devam edecek.” diye konuştu.

ÇİP VE BİLİM YASASI

ABD Senatosu 27 Temmuz’da, 33 senatörün “hayır” oyuna karşı 64 senatörün “evet” oyu ile çip üretimi kesimine 280 milyar dolarlık yardımı öngören yasa tasarısını onaylamış, tasarı bir gün sonra Amerikan Temsilciler Meclisi’nde 243 kabul, 187 ret ve 1 çekimser oyla kabul edilmişti.

ABD’de yarı iletken üretiminin artırılmasına yönelik çip yasası, arabadan elektroniğe kadar birçok sanayide üretimde aksamaya neden olan çip kıtlığını hafifletmeyi amaçlıyor.

Yasa, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolarlık dayanağın yanı sıra yarı iletken fabrikalarının kurulumunu teşvik etmek için dört yıllığına yüzde 25’lik vergi indirimini içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.