ABD Adalet Bakanı Garland, Trump’ın meskenine yapılan FBI baskınını ‘şahsen’ onayladığını söyledi

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, Adalet Bakanlığında düzenlenen basın toplantısında, ülkede büyük tartışmalara neden olan Trump’ın Florida’daki Mar-a-Lago malikanesine yapılan FBI baskınıyla ilgili birinci sefer konuştu.

“Bu mevzuda arama buyruğu çıkarılması kararını şahsen onayladım” diyen Garland, arama buyruğunun muhtemel bir nedenin gerekli görülmesi üzerine federal bir mahkeme tarafından yetkilendirildiğini belirtti.

Garland, “Hem arama buyruğu hem de FBI’nın aldığı materyal listesinin kopyaları, arama sırasında olay yerinde bulunan eski Başkan’ın avukatına tıpkı gün verildi” halinde konuştu.

Kamuoyunda süren tartışmalar üzerine olayın daha net anlaşılması için Garland, Adalet Bakanlığının arama buyruğu ve el konulan gereçlerle ilgili saklılığın kaldırması talebiyle Florida bölge mahkemesine müracaatta bulunduklarını duyurdu.

Adalet Bakanlığı, baskının yapıldığı günden bu yana, soruşturmanın devam ettiği gerekçesiyle rastgele bir açıklamada bulunmamıştı.

TRUMP’IN MESKENİNE YAPILAN FBI BASKINI

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın Florida’da bulunan Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı Federal Soruşturma Ofisi (FBI) casusları tarafından düzenlenen baskınla aranmıştı.

Trump, yazılı açıklamasında, “Florida, Palm Beach’teki hoş konutum Mar-A-Lago şu anda kuşatma altında, büyük bir FBI casusu kümesi tarafından baskın yapılıp işgal edildi, bu milletimiz için karanlık bir vakittir. Daha evvel hiçbir ABD Lideri’nin başına bu türlü bir şey gelmedi” tabirlerini paylaşmıştı.

Daha sonra ABD basınına yansıyan haberlerde, FBI aramasının, Trump’ın Beyaz Saray’daki misyonu sırasında Florida’daki ikametgahına saklı kayıtları alıp almadığına ait devam eden bir soruşturmayla ilgili olduğu açıklanmıştı.

 

Yaklaşık 40 FBI casusunun 9 saatten fazla süren aramasında Mar-a-Lago’dan 12 kutu delil toplandığı haberlere yansımıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.