5 zincir market için müfettiş görevlendirildi.. Zincir marketler hangileri? Zincir market ne demek?

5 zincir market için müfettiş görevlendirildi.. Zincir marketler hangileri? Zincir market ne demek?

Marketlerin fahiş fiyat uygulamaları ve zincir marketler ekonominin gündeminde yer almaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zincir marketlerle ilgili fahiş fiyat açıklaması sonrasında konuyla ilgili detaylar araştırma konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili olarak, “Bu konuda kısmen özellikle bu zincir marketlerin sınırsız uygulamaları var. Bu sınırsız uygulamalar karşısında biz de Ticaret Bakanlığı olarak bunların üzerine gideceğiz” demişti. Bu açıklama sonrasında Ticaret Bakanlığı’nca 5 büyük zincir markette yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş yelpazedeki üründe Fahiş Fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için müfettiş görevlendirildi.

614ee688c8c37324f0c2d40aZİNCİR MARKET NE DEMEK?

Zincir market, süper ve hiper marketler olarak bilinmektedir. Benzer çeşitlilikteki tüketim mallarının hangi ad altında olursa olsun kısmen veya tamamen perakende satışının yapıldığı, aynı gerçek veya tüzel kişi sahipliğinde bir merkeze bağlı olarak faaliyet gösteren; içlerinden en az biri büyük mağaza niteliğini taşıyan en az beş şubeye sahip işletmeyi veya her biri dört yüz metrekarenin altında satış alanına sahip en az on şubesi bulunan toptan ve perakende satış noktaları zincir market/mağaza olarak değerlendirilmektedir.

ZİNCİR MARKETLER HANGİLERİ?

Türkiye’de yaygın olarak faaliyet gösteren marketler, zincir marketler olarak biliniyor. Migros, CarrefourSA, A101, Şok, BİM, Hakmar, Makro Market, Happy Center, Rammar, Snowy, Üçler, Kim, UCZ, Ekomini vs. gibi marketler zincir market olarak biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.