2 ülke ortasında tansiyona neden olmuştu! Hür seyahat mutabakatı uygulanmaya başladı

‘da ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka ve geçiş dokümanı uygulaması Sırvistan ile Kosova ortasındaki tansiyonun yükselmesine neden olmuştu. Avrupa Birliği (AB), Kosova ile Sırbistan ortasında Kosovalı Sırplar dahil, tüm vatandaşların hür seyahati konusunda mutabakata varıldığını bildirmesinin akabinde yeni mutabakat uygulanmaya başlandı.

Ağır taşıtlar ile araçlar artık, muahedenin yürürlüğe girmesinden evvel beklediği mühletten daha az müddet hudutta bekliyor. Öncesinde formların doldurulmasından kaynaklanan gecikmeler yaşanıyordu. Yarinye Hudut Kapısı’na giden yolda NATO’nun Kosova Gücü (KFOR) kapsamında misyon yapan Amerikan askerleri ve Kosova Polisi özel ünitesi mensupları devriyede bulunuyor.

Kosova İçişleri Bakanı Celal Sveçla, gece 00.00’da yaptığı açıklamada, Kosova-Sırbistan giriş-çıkışlarının tüm Kosova-Sırbistan hudutlarında yalnızca kimlik kartlarıyla yapılmaya başlandığını doğrulamıştı.

Öte yandan, Kosova ile Sırbistan ortasında 31 Temmuz ve 1 Ağustos’ta tansiyona neden olan iki karardan oburu olan “Sırp makamları tarafından Kosova’daki Sırplara verilen araç plakalarının ‘RKS’ (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi” kararı da uygulanmaya başladı. Tansiyonların akabinde 1 Eylül’e ertelenen karar ile ilgili Kosova ve Sırbistan ortasında şimdi muahede sağlanamadı.

Konuyla ilgili Kosova Başbakanı Albin Kurti, toplumsal medya hesabından Sırpça paylaştığı manzaralı bildirisinde, Kosovalı Sırplara yasa dışı plakalarını yasallaştırmaları davetinde bulundu.

Sırbistan tarafından verilen plakaların RKS olarak değiştirilme sürecinin 61 gün boyunca 34 belediye merkezinde devam edeceğini aktaran Kurti, Sırp makamları tarafından verilen plakaları kullanan Kosova Cumhuriyeti vatandaşlarının gelecek iki ay boyunca bu süreçleri yapmalarını istedi ve böylelikle 5 bin avroya varan vergi ve haraçlardan muaf olduklarını bildirdi.

Kosova’da 401 bin 945 RKS plakalı araç bulunduğunu, bunlardan on binlercesinin azınlık topluluklarına ilişkin olduğunu aktaran Kurti, plaka değişiminde bulunacakların sırf yaklaşık yüzde 2’lik bir kısmı oluşturduğunu söyledi. Kurti, bu plakaların eski Sırbistan Cumhurbaşkanı Slobodan Miloşeviç’in mirası olduğunu, bu mirasın Sırp vatandaşlarını geçmişte ve izolasyonda tutmaya çalıştığını kaydetti.

KOSOVA-SIRBİSTAN ORTASINDAKİ PLAKA GERGİNLİĞİ

Kosova ve Sırbistan ortasında 2016’da imzalanan hür trafik sirkülasyonu mutabakatının müddetinin 15 Eylül’de dolmasının akabinde Kosova hükümeti ülkede yalnızca Kosova plakalı araçların dolanımının mümkün olacağını açıklayarak ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka kuralı getirmişti.

Kosova, Sırbistan idaresinin Kosova plakalı araçların Sırbistan’dan geçmesine yıllardır müsaade vermemesine karşı aldığı karar kapsamında Sırbistan plakalı araçların Kosova’ya girmesine müsaade vermezken, Sırbistan’dan Kosova’ya girmek isteyen araçlara geçerliliği 60 gün olan süreksiz plaka veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.